Urban image and morphology of Kizilay (Ankara)
Kent imgesi ve morfoloji: Kızılay (Ankara)
- Tez No: 384989
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYKAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tez, kentsel tasarım alanında, özgün mekânların nasıl yaratılabileceği ve değerlendirilebileceği üzerine alternatif bir çözüm önerisi sunmakta, gestalt prensiplerini kullanarak, kent imge ve morfoloji elemanları arasındaki uyumu araştırmaktadır. Ankara'nın merkezi iş alanı, Kızılay, yıllar içinde gösterdiği dikkate değer imgesel ve morfolojik değişimler sebebi ile çalışma alanı oalrak seçilmiştir. Sonuçlar MRG Conzen ve Kevin Lynch'in teorik yaklaşımlarını benimsemiş, Gestalt Teorisi bağlamında geliştirmiştir. Tezin amacı gelecekteki kentsel tasarım çalışmaları için farklı uygulama metotlarının önünü açmak, aynı zamanda özgün kent mekânlarının değerleri ve tasarımları üzerine alternatif çözüm önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
This dissertation presents an alternative method for designing distinctive urban places, where the physical forms are in harmony with social and historical values, within the concerns of urban design. Kızılay, the central business district of Turkey's capital, is selected as the case study because of the significant structure in relation to its changing morphology and urban image over the years. Using the gestalt principles, the components of urban morphology and urban image elements are evaluated in an integrated method. Results show prospering agreement with the theoretical predictions and significant improvement over previous efforts by M.R.G Conzen and Kevin Lynch through the principles of Gestalt Theory. The work presented here has profound implications for future studies of urban design and may one day help to solve the problems of the conservation and new design proposals of distinctive urban places.