Pollution patential of solid waste dumping areas in Kemalpaşa region and it's sanitation
- Tez No: 38499
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DAVUT ÖZDAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET 1970' li yıllardan bu tarafa Kemalpaşa Ovası sanayicilerin istilasına uğramıştır. Dolayısıyla bu sanayileşme büyük tarım alanlarını yok ederek doğal kaynakları geriye dönülmesi zor olacak biçimde kirletilmiştir. Tespit edilebildiği kadarıyla bir sanayi bölgesi olan ilçede 21' i büyük toplam 67 adet düzensiz çöp depolama sahası mevcuttur. Ancak bu mevcut düzensiz deponilerin insan ve çevre sağlığını tehdit eder boyuta ulaştığı gözlenmiştir. Proje kapsamında, halen mevcut olan düzensiz deponilerin _ Yerlerini tespit etmek, _ Alanlarını tespit etmek, _ Katı atı miktarlarını ( agılık ve hacimleri ) tespit etmek, _ Katı atık kaynakları ve türlerinin tespit edilmesi _ Haritalarının oluşturulması ve ıslahı için öneriler getirilerek kirlilik potansiyelinin ortaya konması amaç olarak edinilmiştir. Çalışma sonucunda Kemalpaşa'da katı atık projesi için geç kalındığı, hatta projeye başlamanın zorunlu hale geldiği ortaya çıkmıştır. Bu zorunluluk bütün gerçekleriyle tez kapsamında da vurgulanmıştır. Proje çalışması sırasında Kaymakamlık, Belediyeler ve Sağlık Ocakları yetkililerince sanayiciler ile yapılan yoğun temaslar sonucunda katı atıkların toplanması ve bertara-Fı konusunun önemi daha iyi anlaşılmış olup, konu gündeme gelmiştir. Bu nedenle Kemalpaşa Kaymakamlığı Çevre Denetleme Ekibince katı atık sorunu öncelikli çalışma kapsamına alınmış ve hatta konunun daha ciddiyetle takibi icm bir teknik çalışma komisyonu oluşturulmuştur. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Kemalpaşa county has been pervading by industrialist science 1970. Industrialization destructed large agricultural areas and polluted natural sources with on impossibility of go back. There are total 67 unorganized deponies with 21 o-F which is large ones. As a result of studies in the area, it was decided that these deponies threat people and environmental health. This study includes investigation o-F present unorganized land-Fills, - Determination o-F place - Determination area of square - Determination of solid waste amount ( weight, value ) - Determination of sources and kinds of solid wastes - Drawing maps and in this study, it was aimed to show environmental pollution problem of Kemalpaşa because of arbitrary dispose of solid wastes and to recount starts for amelioration of depony areas. It was clearly shown that solid wastes in Kemalpaşa is a big problem which must be solved immediately. The importance solution for solid waste collection and disposal was understood more clearly as a result of discussion with directors of Kaymakamlık, Municipalities, Industrialist and Health institute. There fore Kemalpaşa Kaymakamlığı and Environment Control Group decided to worked on primarily solid waste problem, and, furthermore, a technical working group was farmed and study on this subject seriously. II