Morphological and toxonomical investigation on bufo viridis (Anura : Bufonidae) in Turkey
- Tez No: 38498
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada Yurdumuz'da yaşamakta olan Bufo viridis türünün yayılışı ve taksonomik durumu incelenmiştir. İzolasyon olabileceği düşünülerek ayrılan 7 bölgeden toplanan 495 örnek incelenmiş, biometrik ölçümler alınarak ortaya çıkan indekslerin ve oranların bölgeler arasında karşılaştırılmaları yapilmıştır. Bilgisayardan faydalanılarak yapılan istatistiki analizler sucunda taksonomik bakımdan önem kaydeden bir fark olmadığı görülmüştür. Aynı zamanda B. viridis türünün beslenme biyolojisi incelenerek biyolojik mücadelede faydalı olabileceği kanaati uyanmıştır. Embriyodan, larva gelişiminin sonuna kadar olan metamorfoz süresi boyunca larvada görülen morfolojik değişimler de belirli aralıklarla takip edilerek, türün larval dönemi hakkında bilgiler elde edilmiştir. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the distribution and taxonomic status of B. viridis that lives in our country have been investigated. 495 samples have been examined from 7 different regions with the opinion of the potential isolation, biometric measures have been taken and the comparison of the indexes and ratio among regions have been made. It has been seen that there is not striking taxonomic difference in the end of the statistical analyses that were made by means of computers. In addition to this the feading biology of B. viridis has been searched and it has been found that it can be useful for biological fight. The morphological differences that is seen in larva during metamorphosis period from embryo till the end of the development of larva have been examined at certain intervals and larval period of this species has also been investigated.