Value of disruption information in an EOQ environmet
Ekonomik sipariş miktarı ortamında kesinti bilgisinin değeri
- Tez No: 385027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SERDAR BAKAL, DOÇ. DR. ZEYNEP PELİN BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tedarik kesintileri ciddi finansal ve soyut sonuçlara yol açtığı için tedarik zincirlerinde önemli etkileri vardır. Bu çalışmada, rassal olmayan sabit talep, kesintiye uğrayan tedarik, sonsuz ufuk ve sürekli kontrol özelliğine sahip bir envanter modeli düşünülmüştür. Tedarik süreci iki durum arasında değişmektedir: ilkinde süreç normal işleyişini sürdürmektedir (“açık”zaman dilimi), diğerinde ise tedarik kesintiye uğramaktadır (“kapalı”zaman dilimi). Kapalı zaman diliminde karşılanamayan talep sonradan karşılanabilmektedir. Bu çalışmada kapalı zaman dilimlerinin başında aynı sabit maliyetle verilen bir kesinti siparişinin değerini araştırıyoruz. Toplam beklenen maliyeti yenileme teorisini kullanarak buluyor ve açık zaman dilimlerindeki işleyişte envanterin çıkarılacağı seviyeyi ve kapalı zaman diliminin başında envanterin kesinti siparişi ile çıkarılacağı seviyeyi maliyeti en azlayan şekilde hesaplıyoruz. Ayrıca geniş nümerik bir analiz yapıyor ve sonuçlarımızı kesinti siparişi içermeyen model sonuçları ile karşılaştırıyoruz. Sonuç olarak kesinti siparişi vermek ardısmarlama maliyetinin fazla olduğu durumlarda beklenen toplam maliyeti her zaman azaltıyor ya da değiştirmiyor ve eğer kesinti siparişi verilirse, açık zaman diliminde verilen siparişler genellikle ardısmarlamalı ekonomik sipariş miktarına çok yakın oluyor.
Özet (Çeviri)
Supply disruptions have important effects on supply chains causing serious financial and intangible damages. In this study, we consider an infinite horizon, continuous review inventory model with deterministic stationary demand where supply is subject to disruption. The supply process alternates between two states randomly: one in which it functions normally (“ON”period) and one in which it is disrupted (“OFF”period). Unsatisfied demand is backordered in off periods. In this setting we seek the value of disruption orders which can be placed at the beginning of OFF-periods with the same fixed cost. Utilizing renewal theory, we derive the total expected cost function and determine the cost minimizing regular order-up-to level and characterize the order-up-to level for disruption orders. We also conduct an extensive numerical analysis and compare the results with the model with no opportunity of disruption orders. We conclude that if the shortage cost is relatively high, placing disruption order always reduces or does not change the expected total cost and if disruption orders are placed then the regular order-up-to levels is generally so close to EQO with backorders.