Electromagnetic target recognition for lossy and dispersive dielectric objects: Applications to breast tissue classification and tumor detection problem
Kayıplı ve dağıtıcı dielektrik cisimler için elektromanyetik hedef tanıma: Meme dokusu sınıflandırma ve tümör tespit problemine uygulamalar
  1. Tez No: 385038
  2. Yazar: BAŞAK IŞIK BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL TURHAN SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezin amacı, iki ayrı elektromanyetik hedef tanıma (EMHT) tekniğinin temel kavramlarını anlamak ve bu tekniklerin uygulamalarını, hava içerisinde ya da kayıplı ve dağıtıcı bir başka ortam içerisinde gömülü olan ve kendisi de kayıplı ve dağıtıcı olan dielektrik cisimlerin tespiti problemine genişletmektir. WD-PCA ve MUSIC Algoritma yöntemlerini kullanan bu EMHT tekniklerinin ikisi de Tekillik Açılım Metoduna (SEM) dayalıdır. Bu teknikler, karmaşık değerlikli doğal rezonans (CNR) frekans bazlı hedef öznitelikleri elde etmek için rezonans bölgesinde geniş bantlı saçınım verilerini WD-PCA ve MUSIC algoritması gibi araçlar kullanarak işlerler. Her iki EMHT tekniği de, mevcut literatürde, mükemmel iletkenler ve/veya mükemmel dielektriklerden yapılmış hedeflerin sınıflandırılması problemlerine başarı ile uygulanmıştır. Bu tezde, yukarıda bahsedilen tekniklerin iki farklı ancak yakından ilişkili probleme uygulanması üzerinde çalışılmıştır. Önce hava içine gömülü olan, kayıplı ve dağıtıcı özellikteki farklı meme doku örneklerinin sınıflandırılması gösterilecektir. İkinci olarak, hem objenin (tümör) hem de çevresindeki ortamın (meme dokusu) kayıplı ve dağıtıcı olduğu, meme tümörü tespit problemi incelenecektir. Gerçekçi tümör dokularının ve farklı yağ doku oranlarına sahip gerçekçi meme dokularının modellenmesi için Cole-Cole parametreleri kullanılmıştır. Farklı tipteki meme dokuları içerisine yerleşmiş farklı büyüklükteki tümörlerin tanınmasındaki zorluk derecesi, her iki EMHT tekniği de kullanılarak tasarlanan uygun hedef sınıflandırıcılar yardımı ile incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to understand the fundamental concepts behind two different electromagnetic target recognition (EMTR) techniques and to extend their applications to the problem of classifying lossy and dispersive objects embedded either in air or in another lossy and dispersive medium. The EMTR techniques, which use either Wigner Distribution-Principal Component Analysis (WD-PCA) approach or Multiple Signal Classification (MUSIC) Algorithm approach, are both based on the Singularity Expansion Method (SEM). They use wide-band scattered data in resonance region to extract object features which are related to complex natural resonance (CNR) frequencies. Signal processing tools such as WD-PCA and MUSIC algorithm are used to extract object features. These two EMTR techniques are already applied in literature to the classification of targets made of perfect conductors and/or perfect dielectrics with success. In this thesis, application of aforementioned techniques will be studied for two different but closely related problems. First, classification of different lossy and dispersive breast tissue samples will be demonstrated when they are embedded in air. Secondly, the problem of breast tumor detection will be illustrated where both the object (tumor) and the surrounding medium (breast tissue) are lossy and dispersive. The Cole-Cole parameters will be used to model realistic tumor tissues as well as realistic breast tissues having different fat (adipose) content. Difficulty of recognition of tumors embedded in different types of breast tissues will be investigated for different tumor sizes by designing proper target classifiers using both EMTR techniques.