Application of neural networks and fuzzy logic in system automation and control
- Tez No: 38504
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA GÜNDÜZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Hazırlanmış olan bu tez, insan davranış ve tepki verme tarzı ile benzer özellikler içeren Bulanık Mantık (Fuzzy Logic) yapısını irdelemektedir. Bulanık Mantık kavramının genel teorik tabanı, gelişmesi ve kısa tarihi ile birlikte sunulmuştur. Bulanık Mantık'ın Konvansiyonel PID (Proportional, Integrative, Derivative) kontrol algoritmaları ile olan farklılıklarına değinilmiş, yapısal özellikleri, uyarlama şekilleri ve şu anki uygulamaları tanıtılmıştır. Fuzzy algoritmalarının, otomasyon ve kontrol noktalarında konfigüre edilip çalıştırılmasına olanak sağlayan, prototip bir yazılım geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yazılım Programmable Logic Controller (PLC), ortamında Ladder Logic mantığı ile çalışan, sahadan aldığı analog giriş bilgilerini, kullanıcının tanımladığı fuzzy üyelik fonksiyonları ve kuralları doğrultusunda işleyerek kontrol çıkışları üreten bir yazılımdır. Endüstriyel kontrol bilgisayarı tabanlı bu yazılım, üst düzey denetim ve kontrol değişkenlerinin izlenip güncelleştirilebildiği ikinci bir yazılım ortamı ile desteklenmiştir. Belirtilen bu üstdüzey kontrol ve izleme yazılımı, PC ortamında çalışmakta ve kullanıcıya grafik arayüz sağlamaktadır. II
Özet (Çeviri)
THESIS ABSTRACT APPLICATION OF NEURAL NETWORKS AND FUZZY LOGIC IN SYSTEM AUTOMATION AND CONTROL by ÖNDER ÖZTURAN Master of Science, September 1 995 (B.Sc. Dokuz Eylül University, 1992) 66 Typed Pages Supervised by Asst. Prof. Dr. Mustafa Gündüzalp This thesis presents the concept of Fuzzy Logic, which acts in parallel with the human thinking, and human decision making. The theory of Fuzzy Logic is generally given including its brief history. Its differences from the conventional PID (Proportional, Derivative, Integrative) Controllers, structural properties, implementation and current applications are denoted. A prototype software, based on Fuzzy algorithms, is developed. This software runs on a Programmable Logic Controller (PLC), and can be configured according to the desired control process needs. The PLC software and configuration, get its inputs from the process instruments and outputs the control signals to the related devices. To supervise the Fuzzy Logic Program running on the PLC, a Supervisory Control Software is configured. This SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) software enables the user to configure the parameters of the running fuzzy program on the PLC and monitor the operation through animations and historical trendings.