Preparation and application of low giring ash glazes
- Tez No: 38505
- Danışmanlar: PROF.DR. ZELİHA METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ABSTRAKT Bu çalışmada salicornia ve costanca sativa bitkilerinin külleri sır hammaddesi olarak kullanıldı. Sözü edilen bitkiler yakılarak elde edilen küllere, eriticiler (Na2S03 ve NaHCO3) ve farklı renklendirici oksitler (CuO, MnO2, Fe203, Cr2O3) ilave edilerek sır uygulamaları yapılmıştır. Sır uygulama çalışmalarından önce salicornia ve costanca sativa bitkilerinin küllerinin kimyasal analizleri yapılmıştır. Bunun için kantitatif analiz yöntemleri kullanılmıştır. Hazırlanan sır karışımları, döküm çamurundan yapılmış 900°C'de pişirilmiş, bisküviler üzerine uygulanmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the ashes of the plants of Salicomia and Costanca sativa were investigated as the glaze raw material. Fluxes (Na2SiC>3 and NaHCC>3) and some coloring oxides (CuO, MnC>2, Fe2C>3, CoO, (^03) were added to the ashes obtained by burning the plants mentioned and glaze applications was made. Before glaze application steps the ashes of the plants Salicornia and Costanca sativa have been analysed chemically. To do this quantitative analysis methods have been used. The prepared glaze mixtures have been applied on biscuits which is made from casting clay and fired at 900°C temperature before.