Investigation of influent COD/TAN ratio and loading rate effects on carbon and nitrogen removal via aerobic granules
Giriş KOİ/TAN oranı ve yükleme hızının aerobik granüllerle karbon ve azot giderimine etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 385063
  2. Yazar: İREM KOCATÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA HANDE ERGÜDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tezin kapsamı giriş KOİ/TAN oranı ve yükleme hızının aerobik granüler AKRlerle atıksulardan karbon ve azot giderimine etkilerinin araştırılmasıdır. Öncelikle, giriş KOİ/TAN oranlarının (1-30 arası) etkisi araştırılmıştır. Hem KOİ (%75) hem de TAN (%90) için en yüksek giderim verimlerinin sağlandığı ve çalışılan koşullar altında granüler stabilitenin korunduğu optimum giriş KOİ/TAN oranı 7,5 olarak saptanmıştır. Giriş KOİ/TAN oranının aerobik granüllerin içeriğini (10, 20, 30 gibi) yüksek oranlarda heterotrof bakterilerce, (5, 3.5, 2, 1 gibi) düşük oranlarda ise nitrifikasyon bakterilerince zenginleştirerek etkilediği speküle edilmiştir. İkinci olarak, giriş KOİ/TAN oranı 7,5te sabitlenerek, artan organik yükleme hızlarının (0,75ten 12 g KOİ/Lgüne) ve azot yükleme hızlarının (0,1den 1,6 g TAN/Lgüne) etkileri araştırılmıştır. En yüksek KOİ (%85±1), TAN (%87±2) ve toplam azot (%49±17) giderim verimlerinin sağlanması ve yüksek stabilitede granüllerin oluşumu açısından optimum yükleme hızları 1,5 g KOİ/Lgün ve 0,2 g TAN/Lgün olarak saptanmıştır. Aerobik granüler sistemlerin şeker pancarı işleme atıksuyu arıtımında kullanımı ve bu atıksuyun aerobik granüllere etkisi de araştırılmıştır. Yüksek katı içeriğine (2255±250 mg/L AKM) sahip olan ham şeker pancarı işleme atıksuyunun aerobik granüler çamur ile %65±5 tKOİ, %87±1 çKOİ, %58±10 AKM ve %61±4 TAN giderim verimlerinde başarılı olarak arıtılabildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The scope of the thesis is to investigate the influent COD/TAN ratio and loading rate effects for the removal of carbon and nitrogen from wastewaters by aerobic granular SBR operation. Firstly, the effects of influent COD/TAN ratios (1 to 30) were investigated. The optimum influent COD/TAN ratio leading to both the highest COD (75%) and TAN (90%) removal efficiencies and maintenance of granular stability under the studied conditions was determined as 7.5. It was speculated that the influent COD/TAN ratio affected the aerobic granular composition via enrichment of heterotrophic bacteria at higher ratios (10, 20, 30) and nitrifiers at lower ratios (5, 3.5, 2, 1). Secondly, the effects of increasing organic loading rates from 0.75-12 g COD/Lday, and nitrogen loading rates from 0.1-1.6 g TAN/Lday were investigated at a constant influent COD/TAN ratio of 7.5. The optimum loading rates were determined as 1.5 g COD/Lday and 0.2 g TAN/Lday, regarding the provision of the highest COD (85±1%), TAN (87±2%) and TN (49±17%) removal efficiencies, as well as formation of granules with high stability. The utilization of aerobic granular systems for sugar beet processing wastewater treatment, and the effect of this wastewater on aerobic granules were also investigated. It was found that the raw sugar beet processing wastewater with high solids content (2255±250 mg/L TSS) could be treated successfully via aerobic granular sludge with removal efficiencies of 65±5% tCOD, 87±1% sCOD, 58±10% TSS and 61±4%TAN.