Experimental investigation of 3D flow field around a flapping wing making figure-of-eight motion in hover using PIV technique
PIV tekniği kullanarak havada asılı konumda sekiz şekli çizerek çırpan bir kanat etrafındaki 3 boyutlu akış alanının deneysel incelenmesi
- Tez No: 385123
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN NAFİZ ALEMDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, düşük Reynolds sayısındaki havada asılı durumda sekiz hareketi çizen üç boyutlu bir çırpan kanat etrafındaki girdap oluşumlarını araştıran ve bu sonuçları önceki çalışmalarda analiz edilmiş olan çırpma hareketleri ile karşılaştıran deneysel bir çalışmadır. Üç boyutlu çırpan kanat etrafındaki vorteks oluşumlarına, kanat uzunluğu boyunca hücum açısı, y yönündeki hareket genliği gibi farklı parametrelerin etkisini araştırılmış ve ölçümler Parçacık Görüntülemeli Hız Ölçme (PIV) tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Başkan'ın çalışmasında kullanılan deneysel düzenek biraz daha geliştirilerek, sekiz hareketi yapan üç boyutlu kanat etrafındaki girdap yapıları daha net olarak görüntülenmiş ve ölçülebilmiştir. Bu ölçümlerin sonucunda elde edilen üç boyutlu deneysel sonuçlar, Çekinmez tarafından elde edilen iki boyutlu ölçümler ve numerik sonuçlar ile karşılaştırılmış ve iki boyutlu ölçmelerin birbirlerine benzer olduğunu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the results of experimental investigation of vortex formation around a three dimensional flapping wing making figure-of-eight motion in hovering flight at low Reynolds numbers. These results are compared with those obtained from previous computational and experimental studies of the same flapping motions. Analysis of vortex formations around the three dimensional flapping wing and the investigations of the effect of different parameters such as the amplitude of motion in y direction and the angle of attack throughout the spanwise direction are performed using the Particle Image Velocimetry (PIV) technique. The experimental setup that was previously used in the study of Baskan was improved, in such way that the vortical structures during the figure-of-eight motion could be visualized and measured much better. From series of measurements, the three-dimensional experimental results indicate a very good agreement with the two-dimensional numerical results which were performed by Cekinmez.