Syntheses and investigation of electrochemical properties of selenophene and benzotriazole bearing copolymers
Selenofen ve benzotriazole içeren kopolimerlerin sentezi ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 385126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇIRPAN, DOÇ. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, π-köprüsü olarak selenofen içeren poli(2-(2-oktildodesil)-4-(selenofen-2-yl)-7-(5-(tiyofen-2-il)selenofen-2-il)-2H-benzo[d][1,2,3]triazol) (P-SBTTh) ve poli(2-(2-oktildodesil) -4 (5-fenilselenofen-2-il) -7 (selenofen-2-il)-2H-benzo [d] [1,2,3] triazol (P-SBTPh) sırasıyla Still eve Suzuki kenetlenme reaksiyonları ile sentezlenmiştir. Optik ve elektrokimyasal özellikleri incelenmiş ve tiyofen analoglarıyla bu özelliklerin karşılaştırmaları yapılmıştır. Selenofen eklenmesi düşük bant aralığına ve absopsiyonun kırmızı alana kaymasına ve kayda değer optik kontrast ile hızlı anahtarlama zamanına (1sn'den daha az) neden olmuştur. Her iki polimerde kronoamperometri çalışmalarında düşük kararlılık gösterse de, P-SBTPh yakın kızılötesi alanda yüksek kararlılık ve hızlı anahtarlama zamanına sahip olduğu gözlenmiştir. P-SBTPh 0.2 sn anahtarlama zamanı ile benzotrizol temelli tüm polimerler içerisinde en hızlı anahtarlama zamanına sahip polimerdir.
Özet (Çeviri)
Polymers containing selenophene as a π bridge; poly(2-(2-octyldodecyl)-4-(selenophen-2-yl)-7-(5-(thiophen-2-yl)selenophen-2-yl)-2H-benzo[d][1,2,3]triazole) (P-SBTTh) and poly(2-(2-octyldodecyl)-4-(5-phenylselenophen-2-yl)-7-(selenophen-2-yl)-2H-benzo[d][1,2,3]triazole (P-SBTPh) were synthesized via Stille and Suzuki coupling, respectively. Optical and electrochemical properties were investigated and comparisons with their thiophene analogs were done. Selenophene substitution resulted in low band gap and red shifted absorption, high switching times (less than 1s) with reasonable optical contrast. Although both polymers showed moderate stability during chronoamperometry studies,P-SBTPh showed high stability in NIR region with fast switching times. Switching time of P-SBTPhwas 0.2 second that is the fastest switching time compared to all benzotriazole-based polymers.