Dynamic pricing for airline revenue management problem with cancellation possibility
İptallerin mümkün olduğu havayolları gelir yönetimi için dinamik fiyatlama
- Tez No: 385125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP MÜGE AVŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, havayolu gelir yönetimi problemi için dinamik fiyatlama yöntemleri geliştirilmiştir. Belli bir uçuş için yapılacak rezervasyonlar, müşterinin olası bir iptal halinde ücret iadesi hakkının bulunup bulunmamasına göre kısıtlı ve esnek rezervasyonlar olarak iki sınıf halinde ele alınmıştır. Farklı sınıftaki rezervasyonlar aynı envanterin farklı fiyatla satılan farklı türleri olarak düşünülmüştür. Kısıtlı rezervasyonları fiyatlandırmak için gelir yönetimi literatüründeki temel fikirler ele alınarak talebin fiyatlandırma yoluyla yönetimini öngören, gelirin ençoklanmasını amaçlayan matematiksel modeller geliştirilmiştir. Esnek ve kısıtlı rezervasyonlar arasındaki fiyat farkına karşılık gelen iptal halinde ücret iadesi hakkının değerinin tahmini için iptal riski, riskten kaçınan bir müşterinin bakış açısıyla ele alınmış ve fiyatlama yöntemleri buna göre oluşturulmuştur. Ücret iade hakkının fiyatlanmasında önerilen ve ele alınan bakış açısı havayolu sektörüne özgü değildir ve ön satışla ayırtılan, iptali olası hizmet satışının olduğu benzer dinamik fiyatlandırma problemleri için de uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, dynamic pricing methods are developed for airline revenue management problem. The bookings for a particular flight are considered in two classes as restricted and flexible bookings representing whether the buyer can claim a refund in case of a cancellation. The different classes of bookings are considered for the same inventory to be sold at different prices. For pricing the restricted bookings, the principle ideas in revenue management literature are adopted to maximize revenues by managing the demand through price control and alternative mathematical models are developed. For estimating the worth of the cancellation refund claim, which is the difference between flexible booking and restricted booking prices, the risk of cancellation is considered from the risk averse buyer's point of view and corresponding pricing methods are proposed. The proposed approach for pricing the refund claim is not specific to airline sector and can also be used for similar dynamic pricing problems where the bookings services that are sold in advance are subject to cancellation.