Tavşanlarda tirotoksikozun safra taşı oluşumu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Assessment of the effects of thyrotoxicosis in the formation of gallstone in rabbits
- Tez No: 385147
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ AYDIN KAMA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
AMAÇ: Kolelitiazisin etyopatogenezi deneysel çalışmalarla açıklanmıştır. Ancak tirotoksikozun safra taşı oluşumu üzerine etkilerini açıklayan yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışmada tirotoksikozun safra kesesi taşı üzerine etkisi deneysel olarak incelenmiştir. YÖNTEM: Bu çalışmada ortalama ağırlıkları 2.5 kg olan 44 Yeni Zelanda tipi tavşan kullanıldı. Tavşanlar 7 hafta beslendi. 1.Grup (8 tavşan): Kontrol grubu: Bu gruba standart diyet ve su verildi. 2.Grup (4 tavşan): Litojenik diyet (%1 kolesterol ve %0.5 safra asidi içeren diyet) ve su ile beslendi.3.Grup (8 tavşan): Tirotoksikoz grubuna standart diyetle birlikte suyun içine 0.5 μg/kg/gün olacak şekilde L-tiroksin verildi.4.Grup (8 tavşan): Tirotoksikoz + antiinflamatuar grubu (Standart diyetle birlikte suyun içine 0.5 μg/kg/gün L-tiroksin ve 10 mg/kg/gün indometazin verildi). 5.Grup (8 tavşan): Tirotoksikoz ve Ursodeoksikolik asit grubu (Standart diyetle birlikte suyun içine konulan 0.5 μg/kg/gün L-tiroksin ve 50 mg/kg/gün ursodeoksikolik asit verildi). 6.Grup (8 tavşan): Tirotoksikoz ve Alendronat grubu (Standart diyetle birlikte suyun içine konulan 0.5 μg/kg/gün L-tiroksin ve 2.5 mg/kg/gün alendronat verildi). Tavşanlarda serum, safra ve safra kesesi doku örnekleri alındı. Örneklerde T3, T4, fibrinojen, serum kalsiyum, safra asidi düzeyi, safra kalsiyumu, serum ve safra kolesterolü, doku MPO düzeyi çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The etiopathogenesis of cholelithiasis (gallstones) has been largely explained by experimental studies. However, the effects of thyrotoxicosis in the formation of cholelithiasis has not been adequately examined. In this study we experimentally investigate the role of thyrotoxicosis in the formation of cholelithiasis. Methods In this study, 44 New Zealand rabbits with a mean average of weight of 2.5 kg were divided into 6 groups. Rabbits were fed for 7 weeks. Group 1 (control group, 8 rabbits) received water and a standard diet. Group 2 (lithogenic group, 4 rabbits) received a lithogenic diet that included 1% cholesterol, 0.5% bile acid, and water. Group 3 (thyrotoxicosis group, 8 rabbits) received a standard diet and L-thyroxine (0.5μg/kg/day) within water. Group 4 (thyrotoxicosis and anti-inflammatory, 8 rabbits) received a standard diet and L-thyroxine (0.5μg/kg/day) and indomethacin (10 mg/kg/day) within water. Group 5 (Thyrotoxicosis and ursodeoxycholic acid, 8 rabbits) received a standard diet and L-thyroxine (0.5μg/kg/day) and ursodeoxycholic acid (50 mg/kg/day) within water. Group 6 (thyrotoxicosis and alendronate, 8 rabbits) received a standard diet and L-thyroxine (0.5μg/kg/day) and alendronate (2.5 mg/kg/day) within water. Samples of bile, serum, and gallbladder were collected for examination after 7 weeks on the indicated diets. From these samples, free T4, free T3, fibrinogen, serum calcium, bile acid, bile calcium, serum and bile cholesterol, and the level of tissue myeloperoxidase (MPO) were examined.