T-90 değerinin çeşitli ortam parametrelerine bağlı olarak değişimi
- Tez No: 38520
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN O. AKYARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Fekal bir kirliliğe sebep olan, kanalizasyonda yüksek yoğunluklarda olduğu bilinen indikatör organizmalar Fekal ve Total kolifonular deniz ortamına atık su ile boşaltılırlar. Bu organizmalar halk sağlığı açısından büyük bir teklike oluştururlar. Bu çalışmada deniz suyu sıcaklığı ve güneş ışını şiddeti gibi deniz suyundaki koliform organizmaların azalmasına etki eden parametrelerin T-90 değeri ile arasındaki ilişkileri incelenmiştir. Total ve fekal koliform organizmaların T-90 değeri hesaplanmış ve graf iklendirilmiştir. Elde edilen veriler ve bunların tartışması Bölüm 5'te verilmiştir. Total ve fekal koliforma ait T-90 grafikleri Ekler bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
İİ SUMMARY Indicator organisms, total and fecal coliforms which are known to be high concentrations in sewage and which cause to fecal pollutions are discharged to marine environment by waste water. These organisms create healt risk from the view of population's healty. In this study, the relationship between T-90 value and the parameters that effect the decreasing of coliform organisms in marine water, such as temperature of marine water, solar radiation are investigated. T-90 values of total and fecal coliforms are calculated anf graphiced. Obtained data and their discussion are mentioned in chapter 5. Graphics of total and fecal coliform are shown in appendix.