Kıyı bölgesi yönetiminde coğrafi bilgi sistemlerinin kullanılması
  1. Tez No: 38521
  2. Yazar: MELEK ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Türkiye'nin üçüncü büyük kenti olan İzmir'in yoğun göç ve gecekondulaşma, endüstriyel büyümeye karşı altyapı olarak yetersiz kalması nedeniyle, yıllardır körfeze yapılan evsel ve endüstriyel deşarjlar bu su ortamını yoğun bir kirlenme ile karşı karşıya bırakmıştır. Bu çalışmanın amacı, körfeze çeşitli kaynaklardan gelen kirlilik yüklerinin alansal dağılımlarıyla birlikte tesbit edilmesidir. Çalışma, GIS teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tezin ilk üç bölümünde, ana konuya temel olması bakımından“kıyı bölgesi yönetimi”,“coğrafi bilgilendirme sistemleri”ve“kıyı bölgesinde coğrafi bilgilendirme sistemlerinin kullanılması ”konulan anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, İzmir Körfezi su toplama havzasından gelen kirletici yükler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde ise, GIS teknolojisi kullanılarak, İzmir Körfezi su toplama havzasından gelen kirlilik yüklerinin tesbiti yapılmıştır. Öncelikle 1/100.000 ölçekli haritalar yardımıyla IDRISI programı kullanılarak İzmir Körfezi su toplama havzası belirlenmiştir. Körfezin su toplama havzası içindeki arazi kullanım türleri, İzmir Metropolitan Alam için 1/50.000 ölçekli haritalardan, metropolitan alan dışındaki arazi kullanım türleri için ise 1984 yılına ait LANDSAT TM uydu görüntüsünden faydalanılarak elde edilmiştir. Projenin amacı, noktasal ve yaygın kaynaklardan gelen kirlilik yüklerinin tesbiti olduğu için, körfez su toplama havzası düşük,orta ve yüksek yoğunluklu yerleşim alanları, sanayi bölgeleri, tarımsal araziler ve doğal bitki örtüsü olmak üzere başlıca dört arazi kullanım türüne ayrılmıştır. Evsel kökenli kirlilik yüklerinin tesbiti, kişi başına düşen birim kirlilik yükleri esas alınarak yapılmıştır. Yerleşim alanları, nüfus yoğunluğuna bağlı olarak dijite edildiği için, nüfus değerleri hektar başına düşen kişi sayısı yaklaşımıyla elde edilmiştir. - ii -Endüstriyel kökenli kirlilik yüklerinin tesbiti ise, genel bir yaklaşım ile bulunmuştur. İzmir'deki endüstrilerin bazıları tam arıtma yapıp arıtılmış sularını denize deşarj ederken, diğer bir kısmı ön arıtma yapıp atıksu karakterini kanalizasyona deşarj standartlarına kadar iyileştirmekte ve kanalizasyona veya civardaki yüzeysel sulara deşarj etmektedir. Küçük sayılabilecek çok sayıda işletme ise atıksularının arıtmaksızın kanalizasyona veya derelere deşarj etmektedir. Bu tesbitten yola çıkılarak, karışık endüstrilerin alıcı ortama deşarj standartları ve İZSU'nun belirlediği kanalizasyona deşarj standartları kullanılarak tam arıtma yapıp alıcı ortama deşarj eden endüstriler ile, ön arıtma yapan veya arıtmaksızın kanalizasyona deşarj eden endüstrilerden gelen kirlilik yükleri tesbit edilmiştir. Yaygın kirlilik kaynaklarının tesbitinde ise, çeşitli arazi kullanım türleri için literatürde verilmiş olan“birim kirlilik faktörleri”nden yararlanılmıştır. Her ne kadar Gediz Havzası içerdiği tüm tarım ve yerleşim alanları ile yaygın bir kaynak ise de, nehrin körfeze getirdiği yükler tek bir noktadan sisteme girmekte ve bu özelliği ile Gediz, körfez açısından noktasal bir kaynak olarak yorumlanabilmektedir. Bu nedenle Gediz Nehri, bu çalışma kapsamında noktasal kaynak olarak kabul edilmiştir. Gediz Nehri' nin körfeze döküldüğü noktada yapılan analiz sonuçlan kullanılarak, Gediz Nehri'nden körfeze gelen kirlilik yükleri tesbit edilmiştir. - İİİ -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Izmir Bay is faced to high rates of pollution due to the insufficient infrastructure services which do not meet the increasing demands of urbanization and industrialization. The purpose of this study is to asses the pollution loads coming to the Bay from various sources. The study is carried out by the GIS techniques. In the first three chapters, main topics of“coastal zone management”',“geographical information systems”and“the use of geographical information systems in the coastal zone management”have been discussed. In the fourth chapter, information on the pollutant loads coming from the watershed of Izmir Bay take place. In the fifth chapter, the pollutant loads originating from the watershed of Izmir Bay have been assessed by using GIS techniques. Firstly, boundaries of the watershed have been determined on 1:100000 scaled maps by a software named IDRISI. The land use patterns within the watershed have been defined from 1:50000 scaled municipal plans for the sites within the municipality boundaries, and from 1984-Landsat TM for the sites outside the municipality boundaries. In accordance with the purpose of the study, the watershed has been divided to four main land use patterns which are, low-medium-high density residential areas; industrial areas, agricultural areas; and areas with natural plant cover. The assessment of domestic pollutant loads are based on unit pollutant loads per capita. The residential areas are digitized regarding the population densities so that the population values are determined by hectare/capita approach. The industrial pollutant loads are assessed by a general approach. Some industries in tzmir perform full treatment and discharge directly to the Bay, whereas some of them perform - iv-preliminary treatment to satisfy the sewerage discharge standards and discharge to the sewerage system or the surface waters. Many small industries do not treat their effluent and discharge directly to the sewerage system or to the creeks. In accordance with this approach the discharge standards of mixed industries and IZSU's sewerage discharge standards have been used in order to asses the pollutant loads coming from the industries perform preliminary treatment or no treatment at all. In order to asses the pollutant loads coming from the diffuse sources,“unit pollutant factors”given in literature have been used. Gediz watershed, including the agricultural and residential sites in it is a diffuse source. However, the pollutant loads carried by this river are entering the system at one point so that Gediz River is considered as a point source regarding the Bay, The pollutant loads carried by Gediz River have been assessed by using the analysis results which was performed by DSI at the inlet point of The river to the Bay. - v -