Ratlarda yüksek oranda doymuş yağlı diyet ile aralıklı beslemenin deneysel kolon kanseri gelişimi ve bazı serum inflamasyon markırları üzerine etkisi
The effect of a highly saturated fat diet and intermittent fasting diet on experimental colon cancer development and some serum inflammation markers in rats
  1. Tez No: 385245
  2. Yazar: NİZAMETTİN GÜNBATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ BAYIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günbatar N, Ratlarda yüksek oranda doymuş yağlı diyet ile aralıklı beslemenin deneysel kolon kanseri gelişimi ve bazı serum inflamasyon markırları üzerine etkisi, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Veteriner Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Doktora Tezi, Van, 2014. Yüksek oranda yağlı diyetle beslenen ve kolonotropik kanserojen maddeye maruz bırakılan ratlarda, haftada sadece 2 gün tam gıda kısıtlamasının (modifiye aralıklı besleme) serum inflamasyon markırları ve kanser gelişimi üzerine etkileri incelenmiştir. Wistar albino ratlar deney (aralıklı besleme) ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki grubtada yüksek yağlı diyetle 2 hafta ön besleme sonrasında, 12 hafta boyunca yüksek yağlı beslemeye devam edilmiştir. Deneme grubu haftada sadece 2 gün tamamen yemden uzak tutulmuştur. Her iki gruba da deneme başında kolonotropik kimyasal karsinojen olan Dimetilhidrazin (DMH) 2 doz halinde 25 ve 125 mg/kg subkutan enjeksiyon şeklinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Günbatar N, The effect of a highly saturated fat diet and intermittent fasting diet on experimental colon cancer development and some serum inflammation markers in rats, Y.Y.Ü. Institute of Health Sciences Faculty of Veterinary Medicine Department of Physiology Doctorate Thesis, Van, 2014. The effect of food restriction for only two days a week (modified intermittent feeding) on serum inflammation markers and cancer development, on rats that were on a highly saturated fat diet and were exposed to colon tropic carcinogenic substance Dimetilhidrazin (DMH) were investigated. Wistar albino rats are divided into two groups: test group (intermittent feeding) and control group. In both groups, after a-2 weeks preliminary feeding with high fat diet, high-fat feeding was continued over the course of 12 weeks. The experimental group on the other hand was completely deprived of food just for 2 days a week. Both groups were subcutaneously injected with 2 doses of DMH 25 and 125 mg/kg per kg.