Deneysel olarak parsiyel unilateral üreteral obstrüksiyon oluşturulan ratlarda böbrekte asimetrik dimetil arjinin düzeyinin nitrik oksit düzeyine etkileri
Asymmetric dimethyl arginine level effects on nitric oxide levels in the kidney of rats that experimentally formed partial unilateral obstruction
- Tez No: 385273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CABİR ALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç Üreteral obstrüksiyona bağlı olarak gelişen retrograd glomerüler reflü sonucu nitrik oksit sentezinin bozulduğu ve buna bağlı olarak da böbrek fonksiyonlarının etkilendiği birçok deneysel çalışmada gösterilmiştir. Ayrıca nitrik oksit sentaz inhibitörü olan asimetrik dimetil arjininin retrograd glomerüler reflüye bağlı olarak arttığı ve nitric oksit sentezini bozduğu bilinmektedir. Amacımız tek taraflı akut üreteral obstrüksiyon modeli oluşturulan ratlardaki asimetrik dimetil arjinin ve nitrik oksit düzeyleri ölçülerek, bunların böbrek üzerindeki etkileri araştırmaktır. Materyal Metod Çalışmaya ağırlıkları 240-290 gr arasında değişen 21 adet adolesan dönemdeki (ortalama 6 haftalık) Spraque-Dawley tipi erkek sıçanlar alındı ve rastgele olarak 3 gruba ayrıldılar. Grup 1: Kontrol grubu (n=6): Herhangi bir işleme tabi tutulmadı. Grup 2: Sham grubu (n=6): Deney grubu ile aynı işlem yapılıp üreter ve psoas kas diseksiyonu uygulanmayan grup. Grup 3: Parsiyel unilateral üreteral obstrüksiyon oluşturulan grup (9 rat). Tüm ratlar 12 hafta sonra sakrifiye edildi. Böbrek dokusunda Superoksit Dismutaz enzim aktivitesi ile nitrit ve nitrat tuzlarının düzeyleri saptandı. Plazma nitrit-nitrat ve ADMA düzeyleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Aim As a result of retrograde glomerular reflux developing linked to ureteral obstruction, nitric oxide synthesis is disrupted and the effect of this on renal function has been shown by many experimental studies. In addition asymmetric dimethyl arginine, a nitric oxide synthesis inhibitor, increases due to retrograde glomerular reflux and is known to disrupt nitric oxide synthesis. Our aim is to measure asymmetric dimethyl arginine and nitric oxide levels in rats with induced unilateral acute ureteral obstruction to research the effects on the kidney. Material and Methods The study included 21 adolescent (average age 6 weeks) Sprague-Dawley male rats weighing between 240-290 g divided at random into 3 groups. Group 1: Control group (n=6): underwent no procedures. Group 2: Sham group (n=6): underwent the same procedures as the experimental group without ureter and psoas muscle dissection. Group 3: Group with induced partial unilateral ureteral obstruction (n=9). All rats were sacrificed after 12 weeks. Superoxide dismutase enzyme activity and nitrite and nitrate salt levels were measured in renal tissue. Plasma nitrite-nitrate and ADMA levels were examined.