Ankilozan spondilit hastalarında Toll-like 4 reseptör gen mutasyonu ve hastalık aktivitesi ile ilişkisi
The relationship between Toll-like 4 receptor gene mutations and disease activity in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 385272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA AKBAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Ankilozan Spondilit (AS) kronik, sistemik ve inflamatuar bir hastalık olup izleminde kullanılan birçok yöntem bulunmaktadır. İnflamatuar hücrelerden salınan TLR ligandları, otoimmün hastalıkların başlaması veya ilerlemesine neden olabilir. Artmış TLR ekspresyonu klinik inflamatuar belirteçler ile ilişki içindedir. Fakat bu konuyla ilgili az sayıda çalışma vardır. Çalışmamızın amacı, AS hastalarında Toll-Like 4 reseptör (TLR-4) gen mutasyonu ve hastalık aktivitesi ile ilişkisinin belirlenmesidir. Gereçler ve Yöntem: Çalışmaya, 1984 Modifiye New York kriterlerine göre AS tanısı alan 41 hasta ve kontrol grubu olarak 41 sağlıklı gönüllü alındı. Hastalık aktivitesi, fonksiyonel durum, yorgunluk düzeyleri ve yaşam kalitesi sedimantasyon, CRP, BASFI, BASDAI, BASMI, BASRI, FSS Questionaire, HAQ ve SF-36 ile değerlendirildi. TLR-4' ün G ve A allelleri gerçek zamanlı PCR analizi ile belirlendi. SPSS 19.0 istatistik programında, Kolmogorov-Smirnov, Student-t, Mann-Whitney U testi ve Ki-Kare analizi yapıldı ve p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Ankylosing Spondylitis (AS) is a chronic, systemic inflammatory disease and whether there are many methods used for monitoring. TLR ligands that were released from inflammatory cells may result onset or progression of autoimmune diseases. Increased TLR expression is correlated with clinical inflammatory markers. But there are few studies on this topic. The aim of our study is to determine relationship between with Toll-Like receptor-4 (TLR-4) mutation and disease activity in patients with AS. Materials and Method: 41 patients diagnosed as AS with 1984 Modified New York criteria and 41 healthy volunteers as a control group were enrolled this study. Disease activity, functional status, quality of life, fatigue levels and sedimentation, CRP, BASFI, BASDAI, BASMI, BASRA, the FSS Questionnaire, HAQ and SF-36 were evaluated. TLR-4 the G and A alleles were determined by real-time PCR analysis. Kolmogorov-Smirnov, Student-t, Mann-Whitney U test and Chi-square analysis was performed with SPSS 19.0 statistical program, and p 0,05).