Bulanık çok amaçlı programlama ile kapalı döngü tedarik zinciri tasarımı ve optimizasyonu
Design and optimization of closed loop supply chain with fuzzy multi-objective programming
- Tez No: 385355
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN OKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Yeniden üretim ve çevresel kaygılar, geri kazanım seçeneklerini içinde barındıran tersine tedarik zinciri ve kapalı döngü tedarik zinciri sistemlerine olan ilgiyi artırmıştır. Kapalı döngü tedarik zinciri, ileri ve tersine tedarik zinciri bütünleşmesinden oluşan bir yapıdır. Bu çalışmada ileri tedarik zinciri, tersine tedarik zinciri ve kapalı döngü tedarik zinciri kavramları anlatılmıştır. Literatürde kapalı döngü tedarik zinciri tasarımı ile ilgili çok sayıda çalışma olmasına rağmen, henüz bulanık ortamda modellenmiş kapalı döngü tedarik zinciri tasarımı ile ilgili çalışma sayısı oldukça azdır. Bu çalışmada; çok periyotlu, çok bileşenli ileri ve tersine akışları içeren kapalı döngü tedarik zinciri için bulanık karma tamsayılı matematiksel bir model önerilmiştir. Önerilen modelde toplam gelirin maksimizasyonu, toplam maliyet ve ürün/bileşen teslimatlarında yaşanan gecikmelerin minimizasyonu amaçlanmaktadır. Modelde, amaç denklemler, amaç denklem katsayıları, kapasite ve talep kısıtları, iade ve geri kazanım oranları, ürün satış fiyatları ve tasarlanan sistemdeki tüm maliyet değerleri bulanık olup önerilen modelin çözümü bulanık çok amaçlı model yaklaşımı ile çözülmüş ve farklı alfa kesim seviyeleri ile iyimser ve kötümser senaryo analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Researchers became more interested in reverse logistics and closed-loop supply chain (CLSC) networks which include recovery options with remanufacturing and environmental concerns. Closed loop supply chain is a structure of the combination of forward and reverse supply chains. In this study the concepts of forward supply chain, reverse supply chain and closed loop supply chain were introduced. Although there are many researches on closed loop supply chain design in the literature, there is still lack of researches on closed loop supply chain designed in fuzzy environment. In this study, a mixed integer fuzzy mathematical model was proposed for closed loop supply chain that includes forward and reverse flows with multiple periods and multiple components. In the corresponding proposed model, the maximization of the total revenues and the minimization of total costs and delay in delivery of products and components were aimed. In the model, objective equations, objective function coefficients, capacity and demand constraints, return and recovery percentages, product sale prices and all cost values in the designed system were considered as fuzzy variables. The proposed model was solved with a fuzzy multi-objective approach and optimistic and pesimistic scenario analysis were made with different alpha cut levels.