Türkiye'de dindar burjuva ve kadın
Religious bourgeois and woman in Turkey
  1. Tez No: 385354
  2. Yazar: HANDAN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu çalışmada, Avrupa'da burjuva kavramının gelişimi ve bunun Osmanlı ekonomisi üzerindeki etkileri dikkate alınarak bunların muhafazakâr burjuva ve özelde de kadınların tüketim pratiklerinin yeni biçimlerine yansıma içerikleri ele alınmıştır. Osmanlı'da ve Türkiye Cumhuriyeti'nde burjuva sınıfının oluşumu ve son yıllarda gelişen muhafazakâr/dindar burjuva sınıfının biçimlenişi ele alınan konular arasındadır. Burjuvanın Avrupa toplumları üzerindeki etkisi genel olarak ele alınırken, Osmanlı ve Cumhuriyet sonrasında oluşturulmak istenen sermaye sınıfının özellikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Türkiye'de muhafazakâr/dindar burjuva olarak tanımlanan sermayedar kesimin oluşum süreci, gelmiş olduğu durum, muhafazakâr/dindar kadınların tüketim pratiklerine olan etkileri bağlamında ele alınmıştır. Türkiye'de muhafazakâr/dindar burjuvanın oluşum süreci, ülkenin içinden geçtiği birçok sosyal, siyasal ve ekonomik durumdan etkilenmiştir. Muhafazakar/Dindar burjuvanın, kendine özgü bir takım nitelikleri olmakla beraber, İstanbul burjuvazisi ile de benzeşen yönleri üzerinde taşıdığı söylenebilir. Türkiye'de muhafazakâr/dindar burjuvanın gelişiminde Demokrat Parti (DP) politikaları etkili olmakla birlikte, Ana Vatan Partisi (ANAP) ve uyguladığı liberal ekonomi politikalarının bu kesimin varlığını temellendirdiğini söylemek mümkündür. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) dönemi, birçok yönden muhafazakâr/dindar burjuvanın palazlanmasını sağlamıştır diyebiliriz. AK Parti iktidarının başlangıcından önce yaşanan 28 Şubat dönemi, İslamcıların kapitalizmle sorunlarını aştıkları bir dönüşümü ifade etmekle beraber muhafazakar/dindar burjuvanın oluşumunu izlemede önemli bir basamaktır. 28 Şubat süreci, hem AK Parti (AKP) kadrolarını sistemin sınırları içinde yeniden tanımlamıştır hem de siyasal İslamı modernizmle barıştıran bir süreç olarak değerlendirilmektedir. AK Parti politikalarıyla birlikte daha önce temelleri atılan muhafazakâr/dindar burjuva dini değerleri kapitalizmin diline tercüme ederek, yeni bir yaşam pratiği geliştirmiştir diyebiliriz. Bu yeni yaşam pratiği, kadınların, giyinme, ev dekorasyonu, tatil alışkanlıkları gibi tüketim alanlarında somutlaşırken, muhafazakâr/dindar burjuvanın bu yeni yaşam biçimi aynı zamanda muhafazakar dünyanın zihninde dini kavramlar üzerinden meşruluk kazanmıştır dersek yanlış olmaz.
Özet (Çeviri)
In this study, the formation of bourgeois class in Ottoman Empire and Turkey, and the conservative/religious bourgeois class developing in recent years are discussed in the frame of the development of the concept bourgeois. While discussing the effect of the bourgeois on European societies in general, the features of capitalist class that is planned to be created after Ottoman Empire and proclamation of republic are presented. The formation process of the capitalist class, identified as conservative/religious bourgeois in Turkey, is examined in the context of their situation, and the effect of the conservative/religious women on consumption. The formation process of the conservative/religious bourgeois in Turkey is effected by lots of social, political and economic cases. In addition to the impact of the policy of Demokrat Parti on the development of bourgeois, it can be deduced that Anavatan Partisi and its liberal economy policy grounded this class. The cycle of Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) providing the marketing of conservative/religious bourgeois in a lot of ways, also provided a transformation of Islamic people of their problems about capitalism. The period of 28th February both redefined the staff of AKP in the borders of the system, and reconciled political Islam with modernism. The conservative/religious bourgeois grounded before with AKP politics, by translating religious values to the language of capitalism, formed a new lifestyle. This new lifestyle not only became concrete on the fields of women's consuming such as clothing, home decoration, holiday types, but also became legitimate on the minds of conservative/religious bourgeois.