Türkiye'de iller arası göç: Mekânsal panel model yaklaşımı
Intercity migration of Turkey: Spatial panel model approach
  1. Tez No: 385360
  2. Yazar: HAYRİ ABAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SİNAN TEMURLENK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, 2008-2012 döneminde Türkiye'de iller arasında meydana gelen göç, mekânsal modeller kullanılarak, itici-çekici güçler yaklaşımı bağlamında incelenmiştir. Çalışmada, mekânsal etkileri de içerecek şekilde oluşturulan modellerde, bağımlı değişken olarak, çıkış ilinin varış iline verdiği göç, bağımsız değişkenler olarak ise, stok göç, çıkış ve varış illerinin sosyoekonomik gelişmişlik seviyeleri ve iller arası mesafe kullanılmıştır. İllerin sosyoekonomik gelişmişlik seviyeleri, illerin sosyoekonomik gelişmişlik seviyesinin göstergesi olduğu düşünülen bazı değişkenler kullanılarak temel bileşenler analizi yöntemiyle elde edilen endekslerle temsil edilmiştir. Oluşturulan modellerin tahmininden elde edilen sonuçlara göre: Türkiye'de iller arası göç üzerinde sosyal ağların varlığı etkili olmakta, göç, az gelişmiş bölgelerden gelişmiş bölgelere doğru gerçekleşmekte ve mesafe, göç akımlarını azaltıcı etki göstermektedir. Ayrıca iller arasında meydana gelen göç mekânsal etkiler içermekte, illerin aldığı ve verdiği göç, komşularının aldığı ve verdiği göçten etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, migration occurring between provinces of Turkey for the period of 2008-2012 was analyzed in the context of push-pull factors approach using spatial models. In the study, for the models fitted as including spatial effects, migration from origin to destination was taken as dependent variable while migration stock, socioeconomic development indexes of origin and destination cities and distance between these cities as independent variables. Socio-economic development levels of the provinces were presented by indexes obtained using some variables, considered as indicative of the level of socio-economic development for the provinces, by the method of principal components analysis. According to the results obtained from the estimation of the fitted models: in Turkey, the existence of social networks is effective on inter-provincial migration, migration occurs from less developed cities to developed cities and the distance has mitigating effects on migration flows. In addition, migration occurring between provinces includes spatial effects, provincial in and out migration are affected by neighbors' in and out migration.