Kişilerarası iletişim sürecinde romantik eşlerde iletişimötesi iletişim aktörlerinin kullanımı: Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğrenci örneği
Use of metacommunication actors between romantic partners in the process of interpersonel communication: Case of Anadolu University Faculty of Communication Sciences students
- Tez No: 385589
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DEMİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu araştırmanın amacı, kişilerarası iletişim sürecinde romantik eşlerarası iletişimötesi iletişim aktörlerini araştırmak olmakla birlikte, bu aktörlerin işlevsellik boyutunu incelemek ve analiz etmektir. Kişilerarası iletişim sürecinde romantik eşlerde iletişimötesi iletişim aktörlerinin kullanımının değerlendirilmesine dayanan bu çalışma, kişilerarası iletişimde yeni yaklaşımların aile sosyolojisi ve psikoloji alanlarıyla hem kuramsal hem de uygulamalı olarak bütünleştirilmesinde disiplinler arası bir niteliktedir. Mutlu ve uyumlu bir birliktelik her şeyden önce sağlıklı ve yeterli bir iletişim ve eşlerin bundan sağladıkları doyumla gerçekleşir. Evliliğin kalitesi ve uyumun artırılması konusundaki önemli noktalardan biri eşlerden her ikisini de hoşnut eden iletişim türleri ve düzeyi üzerinde eşlerin anlaşmaları fikir birliğine varmaları ve memnuniyet duymalarıdır (Şener ve Terzioğlu, 2008). İletişim düzeyinin önemli belirleyici faktörlerden biri olan iletişimötesi iletişimin bir amacı da; eşlere kendi ilişkilerinden sorumlu olmaya izin vererek ilişki kalitesini artırmak olacaktır. Mutlu birliktelik yaşamak isteyen insanları iletişimin bu özel tip süreçleri destekleyen bir bilgi alanı diğer tüm alanlarda da önemli olabilir. Bulgular ışığında, eşlerin iletişim kurarken iletişimötesi iletişim aktörlerini kullanmalarının romantik doyumları ile pozitif yönde bir ilişkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate communication actors in pair metacommunication as well as to study and analyse the functionality of these actors. This study based on the evaluation of use of pair metacommunication actors in interpersonal communication process has the characteristic of being among the interdisciplinary nature in integrating new approaches into interpersonal communication of family socially and psychology fields both theoretically and practically. A happy and harmonious co occurrence above all takes shape by the help of a healthy, adequate communication and the satisfaction the partners provide from this relationship. On of the main points of enhancing the quality of marriage and adaptation is each of the partners agreeing on, being satisfied with and reaching to a consensus about the kind and the level of their communication (Şener ve Terzioğlu, 2008). Of the purposes of metacommunication which is the determinant factor of communication is to enhance the quality of relationship by allowing the partners being responsible of their relationship, people willing to live to a happy union of verbal communication supporting this particular type of processed knowledge of this area can also be important in all other areas. In light of the findings, the metacommunication actors used by partners said to be a positive relationship with romantic satisfaction.