Nevrotik ve psikotik hastalar ile normallerin yüz ifadelerini tanıma becerileri
  1. Tez No: 1972
  2. Yazar: SERPİL GÜNGÖR(ÖZHAN)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİN UÇMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Yüz ifadelerinin incelenmesi insanlar arası iletişimi anlamada önemli bir etkeni oluşturmaktadır. Bu araştırma yüz ifadelerinin, eğitim ve cinsiyet değişkenleri de göz önüne alınarak psikiyatrik hastalar ve normal denekler de nasıl değerlendirildiğini incelemek amacı ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi normal, nevrotik ve psikotik olmak üzere üç gruptan oluşmuştur. Bu gruplar da eğitim düzeylerine (yüksek eğitim - düşük eğitim), ve cinsi yetlerine (kadın-erkek) göre alt sınıflara ayrılmıştır. Psikiyatrik tanı ve kontrol gruplarının her birinde 40“ar denek olmak üzere toplam 120 denek ile çalışılmıştır. Araştırmanın yürütülmesi, 31 duygusal yüz ifade sini içeren kartlardan oluşan ”Temel Duygu İfadeleri" alt skalasının (YİTTS) bireysel olarak uygulanması ve değerlen dirilmesi ile yapılmıştır. Psikiyatrik tanı ve kontrol gruplarının eğitim ve cinsiyete göre aldıkları ortalama puanlar 3x2x2 seçkisiz grup deseninde uygun bir varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Söz konusu varyans analizinde anlamlı çıkan sonuçlara Tukey testi uygulanmıştır. Araştırmanın ilk amacı; normal, nevrotik ve psikotik gruplar arasında yüz ifadelerini tanıma becerisi64 açısından fark olup olmadığını incelemekti. Sonuçlar; üç grup. arasında anlamlı bir fark olduğunu ve bu farkın psikotik grubun yüz ifadelerini tanımada en başarısız grup olmasından kaynaklandığını göstermiştir. Normal (kontrol) ve nevrotik gruplar arasında ise anlamlı bir başarı farkı olmadığı görülmüştür. Araştırmanın ikinci amacı; kadın ve erkek denekler arasında yüz ifadelerini tanıma becerisi açısından fark olup olmadığını incelemekti. Sonuçlar; cinsiyet değişkeninin yüz ifadelerini tanıma başarısı üzerinde her - hangi bir fark yaratmadığını göstermiştir. Araştırmanın üçüncü amacı; yüksek ve düşük eğitim düzeyindeki kişiler arasında yüz ifadelerini tanıma becerisi açısından fark olup olmadığını incelemekti. Sonuçlar; gruplar ve eğitim düzeyleri arasında başarı farkı olduğunu göstermiştir. Yüksek eğitim düzeyinde yüz ifadelerini tanıma başarısının, düşük eğitim düzeyindekilere kıyasla daha yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Araştırmanın dördüncü amacı; gruplarda yüz ifadelerini tanıma becerisi açısından cinsiyete ve eğitim düze - yine bağlı farklılıkların olup olmadığını incelemekti. Sonuçlar; gruplar ve eğitim düzeyleri arasında anlamlı bir etkileşim olduğunu ancak, cinsiyet ve gruplar arasında ben zer bir etkileşimin olmadığını göstermiştir. Gözlenen anlamlı etkileşimin incelenmesi sonucunda, yüksek eğitim düzeyinde psikotik grubun en az başarılı grup olduğu, normal65 ve nevrotik gruplar arasında ise başarı farkı olmadığı gözlenmiştir. Düşük eğitim düzeyinde ise normal grup, nevrotik ve psikotik gruplara göre anlamlı bir başarı farkı göstermemiştir. Nevrotik grup ise psikotik gruptan yüksek başarı göstermiştir. Her grup kendi içinde eğitim düzeyleri açısından karşılaştırıldığında normal grupta, yüksek eğitimin yüz ifadelerini tanıma becerilerini artırdığı gözlenmiştir. Ancak nevrotik ve psikotik gruplarda eğitim düzeyinin bu başarıyı etkilemediği saptanmıştır. Araştırmanın bulguları çalışmanın değişik bölümlerinde tartışılmış, gelecek araştırmalar için eleştiri ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study of facial expressions is an important factor in understanding interpersonal communication. This research was designed to investigate the evaluation of fa cial expressions by psychiatric patients and normal sub - jects. The research sample consisted of three groups, namely normal, neurotic and psychotic groups. These three groups were also divided into two subclasses based on edu cational levels (higher and lower education) and sex (man- woman). There were 40 subjects in each of the diagnostic groups and the normal group with a total of 120 subjects in the whole sample. The research was conducted by individual admin istration and evaluation of 31 emotional facial expression cards making up the“Basic Emotional Expressions”subscale called YİTTS in Turkish. Mean scores of the normal neuro tic and psychotic groups according to their educational levels and sex were evaluated by ANOVA in a 3 x 2 x 2 ran dom group design. Tukey tests were used to evaluate the significant results obtained by ANOVA. The first aim of the study was to investigate possible differences between the normal, neurotic and67 psychotic groups on the correct identification of facial expressions. The results showed that there were signifi cant differences of success in identification between the three groups. This significant difference was due to the psyckotic group being the least successful imcorrect identification of facial expressions. There were no significant differences between the normal and the neurotic groups on YİTTS performance. The second aim of the study was to investigate the possible differences between men and women on YİTTS perfor mance. The results indicated that the sex variable made no significant difference in correct identification of facial expressions. The third aim of the study was to investigate the possible differences between subjects in the higher and lower educational levels. The results showed that subjects in the higher educational level were more successful in their YİTTS performance compared to the subjects in the lower educational level. The fourth aim of the study was to investigate whether educational level or sex were responsible for performance differences on YİTTS. The results showed that there was a significant interaction between the educational levels and the three groups under study. However there was no significant interaction between sex and the three groups. Further evaluation of the above significant interaction, showed that the psychotic group was the least successful68 in the higher educational level. However there were no significant differences of YİTTS performance between the normal and neurotic groups in the higher educational level. On the lower educational level the normal group showed.> similar success of YİTTS when compared to the psychotic and the neurotic group. However the neurotic group showed higher success rate compared to the psychotic group. Comparison within groups on educational levels showed that the normals had higher success rate on the higher educational level. However -higher educational level did not affect the success rate of neurotics and psychotics. Finally the above results of the study were discussed. Criticisms and considerations for future research were added.