Emotion detection in novels
Romanlarda duygu tespiti
  1. Tez No: 386105
  2. Yazar: BİLGE BAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNENÇ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnsanlara özgü bir özellik olan duygunun makineler tarafından taklit edilmesinin çok zor olduğu kabul edilir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte basılı kaynakların önemli bir kısmı artık elektronik formatta geliştirilmektedir ve birçok kişi bu kaynakların takibini dijital ortamda yapmaktadır. Bu kaynakların ister ses, ister metin olarak elektronik ortamda sunumunda, metinlerin duygusunun hesaplanması yeni olanaklar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Emotion is a unique feature to humans and is considered to be very difficult to imitate by the machine. A significant portion of the print sources is now being developed in electronic format and many people are making the follow-up these resources in digital format with the development of technology. Determining the emotion of the text will provide new opportunities for the presented resources in electronic presentation whether voice or text.