Stacked frequency-timeGRUs for continuous arousal recognition from musical audio
Müzikal ses verisi üzerinde sürekli uyarılma tanıması için yığın yapılı frekans-zaman GRU mimarisi
  1. Tez No: 728825
  2. Yazar: ASLIHAN ÇELİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL YEMEZ, PROF. DR. ENGİN ERZİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Duyguların uyarılma-valans düzleminde temsil edildiği, müzikal ses verisinde duygu tanıma için sürekli uyarılma saptaması problemini ele alıyoruz. Çalışmamızda, öznitelik olarak mel-spectrogram katsayılarını kullanan iki yinelemeli yapay sinir ağının füzyonu olan yeni bir yöntem sunuyoruz: Öznitelik çıkarıcı olarak kullanılan, frekans ekseninde işleyen bir çift yönlü GRU ve ardından zaman ekseninde işleyen, modelin gerçek zamanda gerçeklenebilir olabilmesi için tek yönlü olarak seçilen i-kinci bir GRU. Bu yöntem MediaEval2015- Emotion in Music veri kümesi üzerinde değerlendirilmekte ve literatürde bulunan gerçek zamanda gerçeklenebilir modellerin raporladığı sonuçlardan daha iyi olan 0.215 RMSE değerine ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
We address the problem of continuous arousal detection for emotion recognition in musical audio pieces where emotions are represented in the two-dimensional arousal-valence space. We propose a novel method which is a combination of two recurrent neural networks using mel-spectrogram features: A bidirectional GRU network along the frequency dimension as a feature extractor, stacked with a GRU network along the temporal dimension, which is unidirectional for real-time adaptability. The method is evaluated on the MediaEval2015- Emotion in Music Dataset, achieving an RMSE of 0.215 which is better than the results reported by real-time adaptable state-of-the-art models.