Çankırı Alpsarı Göleti ve civarı karayosunu florası
The moss flora of Alpsari pound and province
- Tez No: 386109
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT URSAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yapılan bu çalışmada; Alpsarı Göleti ve Civarından (Çankırı) toplanan 332 karayosunu örneğinin; mikroskop altında teşhis edilmesi sonucunda; 15 familya ve 31 cinse ait 73 takson (tür, alt tür ve varyete seviyesinde) tespit edilmiştir. Takson sayısı bakımından en zengin 5 familya sırasıyla: Pottiaceae (26), Brachytheciaceae (10), Grimmiaceae (7), Orthotrichaceae (6), Bryaceae (5). Takson sayısı bakımından en zengin 7 cins: Grimmia (6), Syntrichia (6), Orthotrichum (6), Bryum (5), Tortula, (4) Brachythecium (4) ve Homalothecium (4) olarak bulunmuştur. Akrokarp taksonlar (54) floranın %75'lik kısmını temsil ederken, pleurokarp taksonlarda bu oran (18) %25'dir. Bu bulgular ışığında; Çankırı ili için ilk defa kaydı verilen taksonlar şunlardır: Funaria hygrometrica (Hedw.), Grimmia alpestris (F.Weber & D.Mohr) Schleich., Bryum pallens (Sw. ex anon.) A2 karesi için ilk defa kaydı verilen taksonlar ise: Ceratodon conicus (Hampe) Lindb., Weissia longifolia (Mitt.), Bryum intermedium (Brid.) Blandow, Grimmia crinita Brid, ve Tomentypnum nitens (Hedw.) Loeske'dir. Pterygoneurum subsessile (Brid.) Jur. Türkiye'den ikinci defa kaydı verilmektedir. Ayrıca, P. crossidioides (W. Frey, Herrnst. & Kurschner) Türkiye'den ilk defa rapor edilmektedir. Dünya üzerinde daha önce İsrail ve Macaristan'da kaydı verilen bu tür, kurak alanlarda yayılış gösteren nadir bir türdür.
Özet (Çeviri)
Carried out in this study; Alpsarı pound (Çankırı) and province collected from 332 mosses samples; As a result of diagnosis under the microscope, 73 taxa belonging to 31 genera and 15 families were determined. In terms of taxa number, the richest 5 families are Pottiaceae (26), Brachytheciaceae (10), Grimmiaceae (7), Orthotrichaceae (6), Bryaceae (5) respectively. The richest species in terms of taxa number are; Tortula (8), Orthotrichum (7), Syntrichia (7), Grimmia (6), and Bryum (5). While acrocarpous taxa (54) represent 75 % of the whole flora, the ratio of pleurocarpous ones (18) is 25 %. In the light of these findings; From Çankırı province are given for the first time taxa are: Funaria hygrometrica (Hedw.), Grimmia alpestris (F.Weber & D.Mohr) Schleich., Bryum pallens (Sw. ex anon.) From A2 grid square are given for the first time-registered ones taxa are: Ceratodon conicus (Hampe) Lindb., Weissia longifolia (Mitt.), Bryum intermedium (Brid.) Blandow, Grimmia crinita Brid, and Tomentypnum nitens (Hedw.) Loeske. Pterygoneurum subsessile (Brid.) Jur. registration is given for the second time in Turkey. In addition, P. crossidioides (W. Frey, Herrnstr. & Is Kurschner) is reported for the first time in Turkey. The record before this species in Israel and Hungary in the world, it is a rare species in arid areas spread.