Landsat Tm uydu görüntüsü yardımıyla bazı meşcere parametrelerinin tahmin edilmesi (Yapraklı Orman İşletme Şefliği örneği)
Estimation of some stand parameters using Landsat Tm satellite imagine: A case study in Yaprakli Forest Planning Unit
- Tez No: 386114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALKAN GÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, Yapraklı Orman İşletme Şefliğinde Landsat TM uydu görüntüsü yardımıyla meşcere hacmi, meşcere göğüs yüzeyi ve ağaç sayısının tahmin edilmesidir. Toplam geçici 317 örnek alanda, yersel ölçümlerle meşcere hacmi, meşcere göğüs yüzeyi ve ağaç sayısı belirlenmiştir. Aynı örnek alanların koordinat değerlerinden yararlanarak Landsat 7 TM uydu görüntüsü üzerinde parlaklık değerleri ve vejetasyon indis değerleri hesaplanmıştır. Uydu görüntüsünden elde edilen parlaklık değerleri ve vejetasyon indis değerleri ile meşcere hacmi, göğüs yüzeyi ve ağaç sayısı arasındaki ilişkiler çoğul regresyon analiziyle ortaya konulmuştur. Analizler sonucunda, uydu görüntüsünün TM 2 ve TM 7 bant parlaklık değerleri ve ND32 vejetasyon indisinin bağımsız değişken olarak yer aldığı regresyon denklemi ile meşcere hacmi arasında sırasıyla ( =0.532, =22.4857), ( =0.706 =20.87072) ilişkiler bulunmuştur. Uydu görüntüsünün TM 2 ve TM 7 bant parlaklık değerleri ve ND32 vejetasyon indisinin bağımsız değişken olarak yer aldığı regresyon modelleri ile göğüs yüzeyi arasında sırasıyla ( =0.519 = 2.7001), ( =0.575, Sy.x=2.24095) ilişkiler bulunmuştur. Uydu görüntüsünün TM 3 ve TM 7 bant parlaklık değerleri ve NDVI, ND53, ND57, ND32, ASVI, MID57, IPVI ve RVI bağımsız değişkenlerin yer aldığı regresyon modelleri ile ağaç sayısı arasında sırasıyla ( =0.631, =86.81688), ( =0.781, =80.01439) ilişkiler bulunmuştur. Meşcere parametrelerinin tahmin edilmesine ilişkin model sonuçları karşılaştırıldığında vejetasyon indislerinin bant parlaklık değerlerine göre daha iyi sonuç verdiği görülmüştür. 2014, 72 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Meşcere parametreleri, Landsat TM uydu görüntüsü, modelleme, Yapraklı İşletme Şefliği.
Özet (Çeviri)
This study were carried out determine the Landsat TM satellite image in predicting stand volume, basal area and tree density (number of tree stems per hectare) in Yapraklı planning unit. The stand volume, basal area and number of trees were determined by ground measurements at total 317 temporary sampling plots. Reflectance values and vegetation indices obtained from Landsat TM satellite image points that correspond to the sampling plots. Regression analyses were conducted to determine the relationships between the reflectance values and vegetation indices with the stand volume, basal area and number of tree. The results showed that a linear combination of TM 2 and TM 7, and ND32 as independent variables was found ( =0.532, =22.4857; =0.706 =20.87072) for stand volume, respectively. A linear combination of TM 2 and TM 7, and ND32 as independent variable was found ( =0.519 = 2.7001; =0.575, Sy.x=2.24095) for basal area, respectively. The other a linear combination of TM 3 an TM 7, and NDVI, ND53, ND57, ND32, ASVI, MID57, IPVI and RVI as independent variables was found ( =0.631, =86.81688; =0.781, =80.01439) for tree density, respectively. The results obtained from models demonstrated that vegetation indices could better predict the stand volume, basal area and number of tree when compared with other combinations of Landsat TM individual bant spectral reflectance values. 2014, 72 pages KEY WORDS: Stand parameters, Landsat TM satellite image, modelling, Yapraklı Planning Unit.