Landsat TM uydu görüntüsü yardımıyla bazı meşcere parametrelerinin tahmin edilmesi (Reşadiye Orman İşletme Şefliği örneği)
Estimation of some stand parameters using Landsat TM satellite imagine: A case study in Resadiye Forest Planning Unit
  1. Tez No: 482288
  2. Yazar: CEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER ŞENYURT, YRD. DOÇ. DR. ALKAN GÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amasya Orman Bölge Müdürlüğü, Niksar Orman İşletme Müdürlüğü, Reşadiye Orman İşletme şefliği sınırları içerisinde yer alan meşcerelerden alınan örnek alanların çeşitli meşcere özellikleri (meşcere hacmi, göğüs yüzeyi, göğüs yüzeyi orta ağacı çapı ve ağaç sayısı) ile Landsat TM uydu görüntüsünden elde edilen bant parlaklık değerleri ve bu değrlerden elde edilen vejetasyon indis değerleri arasındaki istatistiki ilişkiler, çoklu regresyon analizi ile modellenmiştir. Modellemeler için 569 adet örnek alanından alınan veriler kullanılmıştır. Bu örnek alanlara ait yersel ölçüm verileri ve Landsat TM uydu görüntüsü altlık olarak yararlanılmıştır. Meşcere orta çapı ile TM 1, TM 3, TM 4, TM 5 ve TM 7 parlaklık değerleri (R2 =0.488, Syx=3,639) ve SR53 ile ASVI vejetasyon indislerini ( R2=0.525, Syx=2,0509) içeren değişkenler arasında ilişkiler tespit edilmiştir. Göğüs yüzeyi ile TM 1, TM 3 ve TM 4 parlaklık değerleri (R2=0.409, Syx = 5,9043) ve ARVI, MSVAI ve NR vejetasyon indislerini (R2=0.479, Syx=3,7959) içeren bağımsız değişkenler ile ilişkiler tespit edilmiştir. Ağaç sayısı ile TM 1, TM 5 ve TM 7 parlaklık değerlerini (R2=0.367, Syx=87,7536) ve ND73 ve ASVI vejetasyon indislerini (R2=0.446, Syx=66,0039) içeren değişkenler ile ilişkiler tespit edilmiştir. Hacim ile TM 1, TM 3 ve TM 4 (R2=0.453, Syx=63,3279) ve SR43, SR53, SR54, ND53, ND32, ND73, ASVI, MSAVI ve NR vejetasyon indislerini (R2=0.587, Syx=45,8345) içeren bağımsız değişkenler arasında ilişkiler tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, meşcere parametrelerinin tahmin edilmesinde vejetasyon indis değerleri kullanılarak elde edilen modelerin bant parlaklık değerlerine göre elde edilen modellerden daha iyi sonuç verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the characteristics of various stands and Landsat 7 satellite images of the sample areas taken from stands in the borders of Amasya Regional Directorate of Forestry, Niksar Forest Enterprise, Reşadiye Forest Planning Units the relationship between the statistics of the band brightness values is modeled by multiple regression analysis. 569 sample areas were used for modeling. Terrestrial measurement data of these sample areas and Landsat TM satellite images were used as a base. Band 1, Band 3, Band 4, Band 5 and Band 7 brightness values and SR53 and ASVI vegetation indices, link has been detected (R2=0.488, Syx = 3,639), (R2=0.525, Syx = 2,0509) for the independent variables of the center tree diameter of the basal area, respectively. Band 1, Band 3 and Band 4 brightness values and ARVI, MSVAI and NR vegetation indices, link has been detected (R2=0.409, Syx = 5,9043), (R2=0.479, Syx = 3,7959) were found in the independent variables of the basal area, respectively.Band 1, Band 5 and Band 7 brightness values and ND73 and ASVI vegetation indices, link has been detected (R2=0.367, Syx = 87,7536), (R2=0.446, Syx = 66,0039) were found in the independent variables of tree density, respectively . Band 1, Band 3 brightness and TM 4 and SR43, SR53, SR54, ND53, ND32, ND73, ASVI, MSAVI and NR vegetation indices, link has been detected (R2=0.453, Syx=63,3279), (R2=0.587, Syx=45,8345) for the independent variables of stand volume, respectively. It was found that the vegetation indices were better than band brightness values when comparing the results of predicting parameters and the models related to these has been detected