Kültürel ürün tasarım süreci ve denemesi: Anadolu mutfağına yönelik günümüz yaşam koşullarına uygun küçük ev aleti tasarımı
Cultural product design process and an example: A small household appliance for Anatolian culinary that is appropriate for modern lifestyles
- Tez No: 386135
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN MORTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
“Kültürel ürün tasarım süreci ve denemesi: Anadolu mutfağına yönelik günümüz yaşam koşullarına uygun küçük ev aleti tasarımı”başlıklı tezin amacı insanlığın mirası ve dünya üzerindeki tüm çeşitliliklerin, farklılıkların dolayısıyla yaratıcılığın ana kayağı olan kültürü, değişen yaşam biçimleriyle birlikte ele alarak kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun, uzun ömürlü aynı zamanda pazara yenilik katabilecek tasarım önerileri sunmak ve buna dair bir örnek oluşturmaktır. İlk bölümde kültür ve tasarım kavramları birlikte ele alınarak çeşitli kültür tanımlarına yer verilmiş, maddi kültür kavramı ve kültürün ürün üzerindeki etkileri incelenmiştir. Günümüz küresel ürünlerinin biçim ve fonksiyon anlamında kullanıcıyla kurduğu tek boyutlu ilişkinin kültürel ürünlerle yeniden anlamlandırılabileceği, zayıflayan bağların kuvvetlendirilebileceği varsayılmaktadır. İkinci bölümde, kültürel unsur olarak Anadolu mutfağı tarihsel olarak ele alınır. Anadolu'da şimdiye dek yaşamış toplumların kullandığı malzemeler, yemek yapım biçimleri detaylı bir biçimde incelenir. Üçüncü kısımda yemeğin, mutfağın dolayısıyla kullanıcı alışkanlıklarının değişimi tüm dünyada daha kapsamlı ekonomik, politik değişimlerle birlikte incelenmeye çalışılmıştır. Kullanıcıların yaşam alışkanlıklarındaki dönüşüm, yeni ihtiyaçları belirleyebilmek adına detaylı olarak incelenmiştir. Dördüncü kısımda, önceki bölümlerde yapılan incelemelerin ışığında, yeni ürün tasarımı için gerekli olan çalışmalar yapılmıştır. Yeni bir ürün tasarımı için gerekli olan veriler belirlenen konu ile birlikte ele alınmış, tasarımların geliştirilmesi kapsamında, yapılacak yemekler ve özellikleri belirlenmiş, piyasadaki küçük ev aletleri incelenmiş, kullanıcıların ihtiyaçlarını belirlemek için anket yapılmış, tasarımın amacı ve yöntemi tanımlandıktan sonra yeni tasarımlar oluşturulmuştur. Beşinci kısım, sonuç bölümü olmak üzere yapılmak isteneler detaylı olarak açıklanmış, tezde uygulanmaya çalışılan yönteme dair bir model oluşturulmuştur. Son ek kısımda, tez kapsamında oluşturulan tasarımın üretime hazırlama aşamaları yer almakta, kazanılan“teknogirişim desteği”öncesinde ve sonrasındaki çalışır prototip yapım aşamaları detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cultural product design process and an example: A small household appliance for Anatolian culinary that is appropriate for modern lifestyles“ is the head of the thesis that mainly aims for combining the cultural heritage of humanity and today's lifestyles therefore suggests new design suggestions and examples. In the first chapter, culture and design concepts are held together with the different definitions of culture, the concept of material culture and the effects of the culture on the products. Today, the negative effects of globalization on the products, can be exceed with the help of cultural design, so the product lifetime will become longer. In the second chapter, history of Anatolian culinary is explained as a cultural heritage. Ingredients of food, the way of cooking are explained in a detailed way. In the third chapter, the behaviors of the users are held in a wider perspective with ecomonic and political changes. The needs of the user, the change of the kitchens and lifestyles are analysed in a detailed way. In the fourth chapter, the problem definition, the chosen foods are explained for the product design with the enlightenment of the previous chapters. In addition, a survey is explained that is made to determine the users needs. At the end the designs are explained in a detailed way with the aim of the design, usage and the technical principals. The fifth chapter is the conclusion chapter. There is a simple model of the main aim of the thesis. In the last and the additional chapter is about the process of the product prototype before and after the invesment of the Ministry ”teknogirişim".