Scleroderma verrucosum, Sarcodon imbricatus ve Cantharellus cibarius mantarlarının sığır karaciğeri aldoz redüktaz enzim aktivitesi üzerine etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of Scleroderma verrucosum, Sarcodon imbricatus and Cantharellus cibarius mushrooms on the bovine liver aldose reductase enzyme activity
  1. Tez No: 386189
  2. Yazar: SERCAN ÇADIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Çalışmalarda Scleroderma verrucosum, Sarcodon imbricatus ve Cantharellus cibarius mantarlarının ekstraksiyonu metanol çözgeni ile gerçekleştirilmiş, Cantharellus cibarius mantar özütünde çözünmeden kalan fraksiyonlar için etanol çözgeni kullanılmıştır. Mantarların toplam polifenol miktarı Folin-Ciocalteu metodu, toplam flavonoid miktarı ise Alüminyum Klorür Kolorimetrik metodu kullanılarak hesaplanmıştır. Deneylerde kullanılan AR enzimi normal şartlarda yetiştirilen sığırların karaciğer dokusundan izole edilmiştir. Sığır karaciğer dokusundan kısmen saflaştırılan AR enziminin aktivitesi spektrofotometrik metodun bazı modifikasyonlarla geliştirilmesi sonucu oluşturulan analiz metodu ile tayin edilmiştir Bu yöntemde, substrat olarak kullanılan DL-Gliseraldehit, AR enzimi tarafından gliserole indirgenmektedir. Aynı zamanda, AR enziminin kofaktörü olan NADPH da NADP+ 'ya okside edilmektedir. NADPH'ın oksidasyonu SpectraMax M2 mikroplaka okuyucusu kullanlarak 340 nm dalga boyunda takip edilmiştir. Scleroderma verrucosum, Sarcodon imbricatus ve Cantharellus cibarius 'dan ekstre edilen özütlerin aldoz redüktaz enzim aktivitesi üzerine olan etkileri in vitro incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Scleroderma verrucosum, Sarcodon imbricatus and Cantharellus cibarius mushrooms were extracted with methanol solvent and insoluble fractions for Cantharellus cibarius was treated with ethanol solvent. Total polyphenol content were calculated with Folin-Ciocalteu method and total flavonoid content was determined with Aluminiun-Chloride Colorimetric method. The AR enzyme was isolated from bovine liver. The aldose reductase enzyme activity was determined by spectrophotometric method which was developed with some modifical changes. In this method, DL-Glyceraldehyde, the substrate, is reduced to glycerol by aldose reductase enzyme. Also, the cofactor, NADPH is oxidised to NADP+. The oxidation of NADPH was followed with Spectramax M2 Microplate Reader in 340 nm wave length. The effects of the extracts of Scleroderma verrucosum, Sarcodon imbricatus and Cantharellus cibarius on the bovine liver aldose reductase enzyme activity was analysed in vitro.