Some class of clean rıngs
Bazi temiz halka siniflari
  1. Tez No: 386254
  2. Yazar: METE BURAK ÇALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT HALICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin amacı açıklanmaktadır. İkinci bölümde çalışma boyunca kullanılacak olan temel bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde degişim halkası tanımlanıp degişim halkalarnın temel özellikleri verilmektedir. Dördüncü bölümde temiz halka tanımlanmakta ve temiz halkaların temel özellikleri araştırılmaktadır. Son bölümde Mn(R) ve Ks(R) halkalarının kuvvetli temiz olması için gerekli şartlar incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is consisted of ve chapters. In the fi rst chapter, the aim of the thesis is explained. The second chapter is a preparatory section that includes known results will be used later. In the third chapter, an exchange ring is de ned and its fundamental properties are given. In the fourth chapter, a clean ring is de ned and its basic properties are investigated. In the last chapter, necessary conditions for the rings Mn(R) and Ks(R) to be strongly clean considered