Yarı kutuplu halkalar
Quasipolar rings
- Tez No: 386255
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT HALICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde çalışmanın amacı anlatılmaktadır.İkinci bölümde çalışma için gerekli olan ön bilgiler verilmektedir.Üçüncü bölümde genelleştirilmiş tersinir elemanlar tanımlanmakta ve genelleştirilmiş tersinir elemanların bazı özellikleri incelenmektedir.Dördüncü bölümde yarı kutuplu halkalar tanımlanmakta ve yarı kutuplu halkaların özellikleri incelenmektedir. Beşinci bölümde bazı matris halkalarının hangi şartlar altında yarı kutuplu oldukları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The fi rst chapter is the introduction of the thesis. In the second chapter, basic concepts which are necessary for the thesis are given. In the third chapter, generalized invertible elements are defi ned and some results of these elements are given. The fourth chapter is related to quasipolar rings. In this chapter, the quasipolar rings are introduced and some results are studied.In the fifth chapter, quasipolarity of matrix rings is given.The question of under what conditions matrix rings are quasipolar are investigated.