Asetil salisilik asit (ASA) uygulamalarının, ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.) çeşitlerinde verim ve verim öğelerine etkisi
The effect of acetyl salicylic acid (asa) treatments on yield and yield components of bread wheat (Triticum aestivum L.) cultivars
  1. Tez No: 386432
  2. Yazar: BARIŞ ÇAĞRI KARACAÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAVUZ EMEKLİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma; tarla koşullarında, dört tekerrürlü olarak 2011 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak; Bezostaya-1, Bayraktar, Tosunbey, Gün 91 ve Demir 2000 ekmeklik buğday çeşitleri kullanılmıştır. Farklı salisilik asit dozları (0 mg da-1, 1.281 mg da-1, 128.1 mg da-1, 12.810 g da-1) yapraktan sprey şeklinde uygulanarak, verim ve verim öğeleri üzerine olan etkileri incelenmiştir. Araştırma sonucunda; en yüksek bitki boyu (94.08 cm) Demir 2000 çeşidinin D1 (kontrol) dozundan elde edilmiştir. En yüksek başak uzunluğu Gün 91 ve Demir 2000 çeşitlerinin bitkilerinde ölçülmüştür. En fazla bitkide başakçık sayısı Gün 91 çeşidinde D1 (kontrol) dozunda (18.22 adet) saptanmıştır. Gün 91 çeşidinde D4 (18,34 adet) dozunda, Demir 2000 (18,38 adet) çeşidinde ise D1 (kontrol) dozunda en fazla fertil başakçık sayısı görülmüştür. Başakta en fazla tane sayısı (53.91 adet) Gün 91 çeşidinin D1 (kontrol) dozundan elde edilmiştir. Başakta en yüksek tane verimi Demir 2000 çeşidinde D2 ve D3 (2.22 g/başak) dozlarından alınmıştır. En yüksek biyolojik verim Demir 2000 çeşidinin (973.81 kg/da) tüm dozlarından alınmıştır. En yüksek bin tane ağırlığı (47.58 g) Bayraktar çeşidinin D4 dozundan elde edilmiştir. En yüksek hasat indeksi (% 68.21) Bezostaya-1 çeşidinin D2 dozundan elde edilmiştir. Metrekarede en yüksek bitki sayısı Bayraktar çeşidinin D2 (351 adet) dozunda belirlenmiştir. Birim alanda en yüksek tane verimi Demir 2000 çeşidinin D3 (461.43 kg/da) dozunda belirlenmiştir. Salisilik asit uygulamasında, verimi olumlu yönde en çok değişen Demir 2000 çeşidi olduğundan, Ankara koşullarında yetiştirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Research was conducted with four replications in the experimental field of Ankara University Faculty of Agricultural, Department of Field Crops in 2011. As the study material, Bezostaya-1, Bayraktar, Tosunbey, Gün 91 and Demir 2000 wheat cultivars were used. Different salicylic acid doses (0 mg da-1, 1.281 mg da-1, 128.1 mg da-1, 12.810 g da-1) were applied as foliar sprays, in order to determine the effects on yield and yield components. The highest plant height (94.08 cm) was observed from D1 control dose on Demir 2000 cultivar. The highest spike lengths were measured for Demir 2000 and Gün 91 cultivars. The maximum number of spikelets per plant was observed on Gün 91 cultivar in D1 control dose (18.22 units). On Gün 91 cultivar with D4 dose (18.34 units), on Demir 2000 (18.38 units) cultivar with D1 control dose the maximum number of fertile spikelet were observed. The maximum number of grains per spike (53.91 units) were obtained from Gün 91 cultivar with D1 (control) dose. The highest grain yield (2.22 g/spike) obtained from Demir 2000 cultivar with D2 and D3 doses. Highest biological yield were observed in Demir 200 cultivar in all doses. The Highest thousand kernel weight (47.58 g) was obtained from Bayraktar cultivar with D4 dose. The highest harvest index (68.21 %) observed in the Bezostaya-1 cultivar with D2 dose. The highest number of plants per square meter (351 units) was determined with Bayraktar cultivar with D2 dose. The highest grain yield per square meter (461.43 kg/da) was observed in Bayraktar cultivar with D2 dose. It can be advised to cultivate Demir 2000 in Ankara for its yield being the most positively changed in salicylic acid applications.