Ankara koşullarında ketencik (Camelina sativa L.) çeşit ve populasyonlarının verim ve verim öğelerinin belirlenmesi
Determination of yield and yield components of some variety and populations on false flax (Camelina sativa L.) in Ankara conditions
- Tez No: 386433
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BAŞALMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, 2013 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında Tesadüf Blokları Deneme Deseninde 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Denemede, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden temin edilen 1 çeşit (Giessen Nr.3) ve 10 farklı ketencik (Camelina sativa L. Crantz) genotipi (Vniimk 17, No.402, CR 476/65, CS-163-2073-72, CS-CR1670, CS-CR1676, CPS-CAM10, CSS-CAM30, CSS-CAM37, NE2006-1) materyal olarak kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; çıkış süresi, çiçeklenme süresi, bitki boyu, harnup sayısı, tohum verimi, bin tane ağırlığı, ham yağ oranı ve yağ veriminde genotipler arası farklılık istatistikî olarak önemli bulunurken, ana sapa bağlı dal sayısı ve harnuptaki tohum sayısı bakımından çeşitler arası farklılık önemli bulunmamıştır. Ana sapa bağlı dal sayısı 8.00 (Giessen Nr.3 çeşidi)-10.66 adet (CSS-CAM37 genotipi) arasında değişmiştir. Ana saptaki harnup sayısı 22.33 – 29.00 adet arasında olup, en fazla harnup sayısı CR 476/65 ve CS-163-2073-72 genotiplerinden, en az harnup sayısı ise Vniimk 17 genotipinden elde edilmiştir. Harnuptaki tohum sayısı en az 10.00 adet (No.402 ve NE2006-1 genotipleri), en fazla ise 13.33 adet (CS-CR1670 genotipi) olarak saptanmıştır. Ketencik genotiplerinin tohum verimleri 107.20 – 149.50 kg/da arasında değişmiştir. Genotiplerin bin tane ağırlıkları da 0.67- 0.87 g, ham yağ oranları % 39.91 – 49.47 arasında yer almıştır. En az ham yağ oranı ve yağ verimi (49.36 kg/da) No.402, en fazla ham yağ oranı ve yağ verimi (74.28 kg/da) ise CR 476/65 genotipinden elde edilmiştir. Araştırma sonucunda; tohum verimi, ham yağ oranı ve yağ verimi bakımından CR 476/65 genotipi yüksek sonuçlar vermiştir. Bunu, Giessen Nr.3 ketencik çeşidi ve CS-CR1676, CS-CR1670 ve NE2006-1 genotipleri izlemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at the experimental fields of Field Crops Department in Faculty of Agriculture, Ankara University according to Randomized Complete Block Design with 3 replications in 2013. In this study, 1 variety (Giessen Nr.3) and 10 genotypes of false flax (Camelina sativa L. Crantz) (Vniimk 17, No.402, CR 476/65, CS-163-2073-72, CS-CR1670, CS-CR1676, CPS-CAM10, CSS-CAM30, CSS-CAM37, NE2006-1) obtained from Directorate of Thrace Agricultural Research Institute were used as material. According to the results of the research; variations in blooming time, initial flowering time, plant height, number of pod, seed yield, thousand seed weight, crude oil content and oil yield among genotypes were found to be statistically significant, although variations in number of branches attached to main stem and number of seeds in the pod among genotypes were found to be statically insignificant. Number of branches attached to main stem differed from 8.00 (Giessen Nr.3 variety) to 10.66 (CSS-CAM37 genotype). The number pod in the main stem varied from 22.33 to 29.00 and the highest number of pod was obtained from CR 476/65 and CS-163-2073-72 genotypes whereas the least number of pod was obtained from Vniimk 17 genotype. The lowest number of seed in the pod was determined as 10.00 (No.402 and NE2006-1 genotypes) and the highest was determined as 13.33 (CS-CR1670 genotype). The seed yield of false flax genotypes ranged from 107.20 to 149.50 kg/da. Thousand seed weight of genotypes differed from 0.67 g to 0.87 g; and crude oil contents varied from 39.91 – 49.47 %. The least rate of crude oil content and oil yield (49.36 kg/da) were obtained from No.402 whereas the highest was from CR 476/65 genotype (74.28 kg/da). In conclusion, CR 476/65 genotype showed the best performance in terms of seed yield, crude oil content and oil yield point of view among to genotypes. Moreover, Giessen Nr.3 false flax variety and CS-CR1676, CS-CR1670 and NE2006-1 genotypes also fallowed the , CR 476/65 genotype respectively.