Kuzey Irak bölgesinde Kerkük ilinde koyun yetiştiriciliğinin bazı yapısal ve teknik özellikleri
The some structural and technical characteristics of sheep breeding in Kirkuk province in North Iraq region
  1. Tez No: 386440
  2. Yazar: JAİMAZ ALSHAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL DELLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada, Kuzey Irak Bölgesinde Kerkük İlinde Koyun yetiştiriciliğine yer veren tarım işletmelerinin yapısal ve yetiştiricilik özellikleri, ürünlerin değerlendirilmesi ve sağlık koruma uygulamaları incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre; Kerkük ili genelinde işletme nüfusunun ortanca değeri 8 kişi, işletmelerin arazi varlıklarının ortanca değeri ise 199.3 dekardır. İşletmelerde yetiştirilen anaç koyun sayısının ortanca değeri 90 baş'tır. İşletmelerde eğitim düzeyi, üretim sistemleri, koyun sürü kompozisyonu ve diğer çiftlik hayvanı türlerinin dağılımları, mera ve ağıl özellikleri, köyde ve merada bulunan ek yapılar ve işgücü durumu gibi özellikler de araştırılmıştır. Yetiştiricilik özelliklerinden, koç/koyun oranın ortanca değeri 1/20'dır. İlkine damızlıkta kullanma yaşının erkek ve dişilerde ortanca değeri sırasıyla 24 ve 18 ay, damızlıkta kullanma süresinin ortanca değeri ise dişi ve erkeklerde 7 yıl olarak belirlenmiştir. Koyunlarda bazı döl verimi özellikleri, işetmelerde kışın sürü idaresi, kuzulama, kuzu büyütme, sağım ve kırkım dönemi özellikleri ve uygulamaları, üretilen koyun ürünlerinin değerlendirilme yolları ve sürü sağlığını koruma yöntemleri da araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The structural and breeding characteristics, evaluation of animal products and health protection applications of the agricultural farms rearing sheep in North Iraq Region, Kirkuk Province in recent years have been investigated in this research. According to the research results it has been seen that the median value of the population of farms throughout the Kirkuk Province is generally 8 persons, land area is 199.3 da. Median value of mature sheep number rearing in farms is 90 heads. The education level, the production systems, the sheep herd composition and the distribution of other farm animals in the farms, the pasture and shelter characteristics, the additional buildings in the village and pasture and labor force have been also examined. Of the breeding characteristics, the median value of sheep/ram is 1/20. The median value of first mating age of female and male is24 and 18 months respectively; median value of duration breeding of female and male is 7 years. In addition the some reproductive traits, herd management in the winter, the characteristics and practices in the parturition, lamb rearing, milking and shearing and the methods of evaluating the sheep products together with the protection of herd health in the farms were investigated.