Finansal tedarik zinciri yönetimi ve proje finansmanının enerji sektörü yatırımlarında uygulanması
Financial supply chain management and project finance in renewable energy sector investments
  1. Tez No: 386811
  2. Yazar: DİLEK CERYAN
  3. Danışmanlar: DR. HALİL HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Finansal Tedarik Zinciri Yönetimi oldukça yeni ve henüz çok yaygın olarak kullanılmayan bir yaklaşımdır. Finansal tedarik zinciri yönetimi, şirket içi ve şirketler arası bağlantılarla ilgili olan finansal süreçlerin bütünsel ve kapsamlı bir şekilde planlaması ve kontrolüdür. Finansal Tedarik Zincirinin hedefi, finansal değer zinciri boyunca şeffaflığı ve iş süreçlerindeki otomasyonu artırmaktır. Amacı süreç maliyetlerini azaltmak ve şirketin işletme sermayesi ihtiyacını düşürmektir. Finansal tedarik zinciri yönetimindeki uygulayıcı firma ve uygulamayı geliştirdiği ürünler ile destekleyen bankalar bu zincirdeki en önemli aktörler olup, modelin diğer unsurları da tedarikçiler ve müşteriler olarak sıralanmaktadır.Proje finansmanı ise, büyük ölçekli projelerde, projeden elde edilecek gelir karşılığında geri ödemeli bir sistemden oluşan uzun vadeli bir borçlanma tekniğidir. Bu finansman yöntemi son yıllarda artan enerji sektörü yatırımlarında yaygın şekilde kullanılmaktadır. Proje finansmanı Finansal Tedarik Zinciri Yönetimi modeli uygulayan firmalar tarafından kullanılabilecek finansman yöntemlerinden biri olup, birçok yönden iki yaklaşım ortak amaçlar ve uygulamalar içermektedir.Bu çalışmada, bir yenilenebilir enerji santrali (hidroelektrik santral) yatırımda proje finansmanı uygulamasına, Finansal Tedarik Zinciri Yönetimi kapsamında farklı bir bakış açısı ile yaklaşarak nasıl sonuçlar elde edilebileceği ve proje katılımcılarına nasıl faydalar sağlanabileceği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial Supply Chain Management is a considerably new area and still one that not many people know very much about. Financial Supply Chain Management is the holistic and comprehensive planning and controlling of all financial processes which are relevant within a company and communication with the others. The goal of the Financial Supply Chain is to increase the transparency and the level of automation of business processes along the financial value chain. The purpose is to save processing costs and reduce the need of working capital of the company. The main company and the banks with the products about the processes are the major actors in the chain and the others are the suppliers and the customers.Project Finance is a long-term loan technique and it has paybacks from the revenues which are from the project itself. It is generally used for large scaled investment projects and especially for the energy sector nowadays. Project finance is a method which is easily can be used by the companies using Financial Supply Chain Management because of the similarities between them.In this study, it is explored that the results and the advantages of using Financial Supply Chain Management perspective on an hydro-electric power plant investment financed by project finance.