Bronşiyal astımın profilaktik tedavisinde inhale budesonidin değerinin araştırılması
To investigate the value of inhaler budesonide in prophylactic treatment of bronchial asthma
  1. Tez No: 387025
  2. Yazar: MEDİHA GÖNENÇ ORTAKÖYLÜ
  3. Danışmanlar: UZMAN ARMAN POLUMAN, UZMAN EMEL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamıza aldığımız 35 stabil astımlı olgunun rastgele bir seçimle 25'ine inhaler budesonid (800mg/gün ),10'unuan plasebo inhalasyonu 4 hafta süre ile uyguladık. Çalışmamızın öncesi ve sonarsında spirometrik ve pnömotakografik olarak ölçülen FVC,FEV1,FEV1/FVC,PEF,FEF25-75,MEF50 değerlerini karşılaştırdık.Budesonid uygulanan grupta tüm bu parametrelerde artış olduğu plasebo uygulanan grupta ise herhangi bir istatiksel olarak anlamlı değişikliğin olmadığını saptadık. Çalışma öncesi ve sonrasında ölçülen sabah kortizol düzeyi ve kan %eozinofil sayısında anlamlı bir değişiklik saptamadık. Günümüzde patogenezinde bronşiyal kas spazmından çok solunum yolları mukozasındaki kronik enflamatuar değişikliklerle karakterize olduğu anlaşılan astımın,tedavisinin temel ilkesinin bu enflamasyonu baskılamak olduğu görüşü benimsenmiştir.Bu nedenle tedaviye en akılcı yaklaşım semptomatik bronkodilatatör tedavi yerine patogeneze yönelik profilkatik tedavi olmalıdır.Bu sayede patogenezde ana unsur olan bronş hiperreaktiviteside kontrol edilmiş olacaktır. Budesonid gibi inhale steroidlerin bronşiyal hiperreaktiviteyi hafifletmekte etkili olduğu gösterilmiştir. Yaptığımız çalışmaının sonuçları Budesonidin astımın profilaksisinde etkin ve güvenle kullanılabilecek bir ilaç olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Of 35 stable asthma cases included in our study, inhaler budesonide (800 µg/day) was applied to 25 of them and placebo inhalation was applied to 10 of them by randomization for 4 weeks. We compared FVC, FEV1, FEV1/FVC, PEF, FEF25-75 MEF50 values measured spirometrically and pneumotacographically before and after our study. We detected that there was increase in all these parameters in the budesonide administered group while there was not any statistically significant change in placebo administered group. We did not detect any significant change in the morning plasma cortisol level and blood (%) eosinophil number measured before and after the study. Today, the opinion that the main principle of the treatment of asthma, which is understood to be characterized by chronic inflammatory changes in the mucosa of respiratory tract rather than the bronchial smooth muscle spasm in its pathogenesis, is to suppress this inflammation has been adopted. Thus, the most rational approach to treatment should be the prophylactic treatment for pathogenesis instead of the symptomatic bronchodilator therapy. Thereby bronchial hyperreactivity which is the main factor in the pathogenesis is also controlled. It is indicated that inhaled steroids such as budesonide are effective in relieving the bronchial hyperreactivity. The results of our study supports that Budesonide is a drug which is effective and can safely be used in prophylaxis of asthma.