Perkütan yolla kapatılan atriyal septal defekt(asd) olgularında sağ ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of right ventricular function in patients with percutaneous closure of atrial septal defects
  1. Tez No: 387083
  2. Yazar: ALİ RIZA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Perkütan yolla kapatılan ostiyum sekundum tipi atriyal septal defektli hastalarda sağ ventrikül boyutlarının ve fonksiyonlarının erken dönemde transtorasik ekokardiyografi ile değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya değişik nedenlerle hastanemiz kardiyoloji polikliniğine başvurup, yapılan muayene ve tetkiklerinde ASD saptanan ve perkütan yolla kapatılan ortalama yaşları 36.8±15.9 yıl olan 4'ü erkek, 16'sı kadın toplam 20 olgu dahil edildi. Olgulara işlem öncesi ve işlem sonrası birinci ayda ekokardiyografik inceleme yapıldı. Bulgular: Olguların ortalama yaşı 36.8±15.9 (dağılım 13-69) idi. Transtorasik ekokardiyografi ile ölçülen ASD çapı ortalama 18.5±5.8mm (dağılım 5-27), total septum 49.1±6.7 (dağılım 36-59) idi. Transözofagiyal ekokardiyografi ile ölçülen ASD çapı 19.7±5.8mm (dağılım 7-28), kateterde balon ile ölçülen gerilmiş ASD çapı 22.5±5.8 (dağılım 11-32) idi. İşlem öncesiyle karşılaştırıldığında birinci aydaki kontrol ekokardiyografide sağ VDSÇ'de (43,3±10,7 ve 34,9±5,5 p=
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluation of right ventricular function by echocardiography in early period in patients with secundum type atrial septal defect that was closed via percutaneously. Material and Methods: Patients were enrolled to study if they had secundum type atrial septal defect that was suitable to the percutaneous closure. Patient population consisted of 4 male and 16 female. Mean age 36.8±15.9. Echocardiography was performed before and one month after closure. Results: Mean age was 36.8±15.9 ( 13-69). Mean diamater of atrial septal defect and total atrial septum length measured by echocardiography were 18.5±5.8mm (5-27) and 49.1±6.7mm (36-59), respectively. Mean diameter of defect in transoesophageal echocaridography was 19.7±5.8mm (7-28). Stretched mean diameter in cathaterization was 22.5±5.8 (11-32). One month after closure, there were statistically significant decreases in right ventricular end diastolic diameters (43,3±10,7 ve 34,9±5,5 p=