Ailesel akdeniz ateşi hastalarında antinükleer antikor sıklığı
Antinuclear antibody frequency in patients with familial mediterranean fever
  1. Tez No: 387082
  2. Yazar: ADEM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Romatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: FMF hastalarında 1/10 ve 1/100 titredeki ANA sıklığını araştırmak ve kontrol grubuyla karşılaştırmak olacaktır. Yöntem: Tel- hashomer tanı kriterlerine göre FMF tanısı konulan yaş ortalaması 34.7±12.3 olan 58 i kadın 108 hasta çalşmaya dahil edildi.Kontrol grubuna yaş ortalaması 36.8± 10.4 olan 52 kişi alındı. ANA, indirekt immunofloresan antikor metoduyla 1/10 ve 1/100 titrede çalışıldı. Bulgular: Her iki grup arasında yaş ve cinsiyet açısından fark yoktu. FMF hastalarının hastalık süresi 6.1 ± 7.1 yıldı. Hasta grubunda CRP( 9.0± 12.8 mg/L), sedimentasyon (12.4±14.1), beyaz küre (7.4±2.11x109/L), Hgb (13.5±1.9g/dl). Kontrol grubuna kıyasla daha yüksekti(sırasıyla p değeri < 0.001, 0.001, 0.003). 1/100 titrede ANA bakıldığında FMF hastalarında 8 hastada ( %17.6 ) , kontrol grubunda ise %25 inde pozitiflik vardı. Sonuç: FMF hastalarında 1/100 titrede bakılan ANA pozitifliğinin kontrol grubu ile kıyaslandığında anlamlı olmasa da daha düşük oranda saptanması , FMF li hastalardaki subklinik inflamasyonun ANA pozitiflik oranını azalttığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Antinuclear antibody frequency in patients with familial mediterranean fever Objective: We aimed to investigate the frequency of ANA in 1/10 and 1/100 titer and compare with the control group in patients with FMF. Methods: 58 Female and 50 male patients with the diagnosis of FMF according to Tel- Hashomer citeria a mean age of 34.7±12.3 were included in the study. 52 subjects were enrolled as a control group with a mean age of 36.8± 10.4 ANA was studied with indirect immunofluorescence antibody method with 1/10 and 1/100 titer. Results: There were no difference between groups in terms of age and gender. The mean duration of disease was 6.1 ± 7.1 years. In patients group; CRP( 9.0± 12.8 mg/L), erythtrocyte sedimentation rate (12.4±14.1), white blood cells (7.4±2.11x109/L) and Hgb (13.5±1.9g/dl).Levels were higher than control group (p < 0.001, 0.001, 0.003 respectively).ANA in 1/100 titer , was positive in 8 FMF patients ( %17.6 ) and in %25 of the control group. Conclusion: In patients with FMF , although it was not significant, ANA positivity in 1/100 titer was lower than control group. These results suggest that subclinical inflammation in FMF patients decrease ANA positivity rate.