Diz eklemi kondromalazisi ve osteoartritik kondral defektlerinin tanısında manyetizasyon transfer kontrastlı T2 ağırlıklı gradient eko sekansı bulgularının diğer MRG sekansları ile ve cerrahi sonuçlarla karşılaştırılması
Comparison of T2*-weighted gradient-echo sequence with magnetisation transfer contrast, to other MRI sequences and surgical results in the diagnosis of knee joint chondromalacia and osteoarthritic chondral defects
  1. Tez No: 387098
  2. Yazar: ÜMİT YAŞAR AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET HALİL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Orthopedics and Traumatology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK Ankara Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çalışmamızda, klinik ve radyografik olarak patellofemoral ve femorotibial eklem kıkırdağında kondromalazi ve kıkırdak defekti bulunduğu düşünülen hastalarda manyetizasyon transfer kontrast (MTK) yöntemi kullanılan T2 ağırlıklı (A) gradient eko (GE) sekansın kondromalaziyi göstermedeki etkinliğini, diğer belli başlı sekanslarla karşılaştırmayı ve elde edilen bulguları cerrrahi sonuçlar ile mukayese etmeyi amaçladık. Artrotomi ile total diz protezi konması için cerrahi planlanan, yaş ortalaması 63.8 olan, 26 kadın, 4 erkek olgunun (n=30) her birinin tek dizine yönelik MRG yapılmış olup 18 sağ ve 12 sol diz eklemi incelenmiştir. MRG incelemesinden sonra hastalar en geç 10 gün içerisinde ameliyat edilmiştir. MRG tetkikleri 1.5 Tesla MR cihazı (Magnetom Vision plus; Siemens, Almanya) ile yapılmıştır. İncelemede transvers ve koronal düzlemlerde spin eko (SE) T1A sekansı, yağ baskılı (FS) proton dansite (PD)-T2A hızlı SE (FSE) sekansları, MTK GE T2A sekansı ve FS GE T1A sekansı ve GE T2A sekansı elde edildi. Kıkırdağı değerlendirmede SE T1A ve FS T2A FSE sekansları olguların bir kısmında yetersiz kalmış; bu sekanslarla ilgili istatistiksel analiz yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, our purpose was to compare T2*-weighted (W) gradient-echo (T2* GE) sequence with magnetisation transfer contrast (MTC), to other MRI sequences and surgical results in the diagnosis of knee joint chondromalacia and osteoarthritic chondral defects. A total of 30 patients (26 females, 4 males) with a mean age of 63.8 years, who would undergo total knee prosthesis with arthrotomy, were included. Before surgery, ipsilateral knee MRI was performed with 1.5 Tesla MR scanner (Magnetom Vision Plus, Siemens, Germany), for 18 right and 12 left knees which were to be operated within 10 days after MRI. T1W spin-echo (SE) sequences, fat-saturated (FS) proton density (PD)-T2W fast SE (FSE) sequences, T2*W GE sequences with MTC, FS T1W GE sequences and T2*W GE sequences without MTC were obtained in coronal and transverse planes. In a number of cases, T1W SE and FS T2W FSE sequences have been inadequate in assessing the cartilage and no statistical analysis was made.