Magnetik rezonans görüntülemede gadopentetate dimeglumine kullanımının böbrek fonksiyonları ve erken akut böbrek hasarı belirleyicileri üzerine etkisi
The effect of gadopentetate dimeglumine on renal function and early acute kidney injury markers
  1. Tez No: 387097
  2. Yazar: EBRU GÖK OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPER KIYKIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
İyotlu radyokontrast madde kullanımı, özellikle riskli hastalarda sıklıkla akut böbrek hasarı (ABH)'na yol açmaktadır. Magnetik rezonans görüntüleme (MRG)'de kullanılan gadolinyum şelatları ise nefrotoksik olmadığı düşünülen kontrast maddelerdir. Ancak yapılan bazı yeni çalışmalarda gadolinyum şelatlarına bağlı ABH geliştiği rapor edilmiştir. Öte yandan, bu yayınlarda daha çok duyarlılığı düşük konvansiyonel testler kullanılmıştır. Çalışmanın amacı; ABH açısından düşük ve yüksek riskli hastalarda bir MRG kontrastı olan gadopentetate dimeglumine kullanımının; konvansiyonel böbrek fonksiyon testleri ve erken ABH belirteçleri üzerine olan etkilerini incelemek, ABH risk faktörlerinin bu açıdan önemini olmadığı belirlemektir. Çalışmamıza; MRG ile tetkik edilecek 80 erişkin hasta (18-65 yaş) alındı. Hastalar ABH riskini bulundurmalarına göre iki gruba ayrıldı. Antropometrik ölçümler ve biyokimyasal testler kaydedildi. Hastaların tetkik öncesi BFT'si konvansiyonel yöntemlerle (serum kreatinin, glomerüler filtrasyon hızı, idrar testleri) değerlendirildi. Erken ABH belirteçleri ölçüldü. MRG tetkiki sonrasında 6, 24 ve 72. saatlerde hastaların başlangıçtaki klinik ve laboratuar değerlendirmeleri tekrarlanıldı.
Özet (Çeviri)
It has been accepted, using iodinated contrast media frequently causes acut kidney injury (AKI) in the risky patients and using gadolinium in magnetic resonance imaging (MRI) is non nephrotoxicity. However, some recent studies claimed that gadolinium-base contrast agents may cause AKI. Yet, the tests which have been used in these studies had a lower sensitivity. The aim of the study is to investigate the effect of gadopentetate dimeglumine on traditional renal function tests (RFT) and early biomarkers of AKI in the low and high risky patients, and to determine the importance of AKI's risk factors. Eighty patients were included the study. Patients are divided into two groups, according to their AKI's risk factor status (low risk vs high risk). Anthropometric measures and biochemical tests were recorded. Before MRI, traditional renal RFTs (plasma creatinine, glomerular filtration rate, urine tests) were assessed. Early biomarkers for AKI (NAG, NGAL, Cystatin C) were measured. The clinic and laboratory assessments including early biomarkers for AKI are retested at 6, 24 and 72 hours after the MRI. In study, basal renal functional capacity was poor in high risk patients than the others (p0.05). We observed no correlation between AKI and risk factor status in high risk patients (p>0.05). Furthermore, AKI markers have not related with other clinical or laboratory parameters. In conclusion, the findings demonstrated that MRI and gadopentetate dimeglumine is not harmful for human kidneys in a short term. Gadopentetate dimeglumine can be a preferred MR contrast media in high risk patients.