Investigation of environmental durability of carbon fiber/epoxy composites
Karbon fiber epoksi kompozitlerin çevresel etkilere karşı dayanımının incelenmesi
- Tez No: 387161
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TANOĞLU, YRD. DOÇ. HATİCE SEÇİL ARTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Havacılık ve otomotiv sanayi gibi bir çok uygulamada kullanımı artan elyaf takviyeli kompozit malzemeler kendileri için zararlı olabilecek farklı çevresel etkilere maruz kalırlar ve bu etkilere karşı dayanımlarının araştırılması önemlidir. Bu çalışmanın amacı; sıcaklık ve nemin karbon elyaf takviyeli epoksi kompozitlerin dayanımı üzerindeki etkisini araştırmakdır. Bu amaçla takviye malzemesi olarak 0/90° örgülü, tekyönlü ve iki eksenli ±45 elyaflar kullanılmıştır. Numuneler yüksek elyaf hacim oranı elde etmek için göreceli olarak etkili bir üretim tekniği olan vakum reçine infüzyonu ile üretilmiştir. Üretilen karbon elyaf / epoksi kompozitler uçak uçuş koşullarını simule etmek için çevrimsel yaşlandırma koşullarına maruz bırakılmıştır. 12 saat süren bir çevrim olarak içinde nem ve ısının bir arada olduğu, yüksek sıcaklık ve donma koşulları kullanılmıştır. Nem soğurma özelliklerinin incelenmesi için numunelerin ağırlıkları belirli aralıklarla ölçülmüştür. Çekme ve eğme testleri yaşlandırmadan önce ve 500, 1000, 1500 saat yaşlandırmadan sonra yapılmıştır. Kullanılan yaşlandırma çevriminde bulunan sıfırın altında ve yüksek sıcaklık koşullarının varlığı yaşlandırma sonunda malzemede nem miktarının belirgin bir şekilde artış göstermemesine neden olduğu gözlenmiştir. Mekanik test sonuçları ise kullanılan elyaf çeşidine göre farklılıkların olduğunu göstermiştir. Tek yönlü ve çift eksenli kompozitlerin çekme mukavemeti ile elastik modül değerleri azalırken dokuma kompozitlerin çekme mukavemeti ve elastik modül değerleri artış göstermiştir. Diğer bir tarafdan, eğme özellikleri yaşlandırma çevrimi sonunda test numunesi olarak yaşlandırılan kompozitlerde azalma göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Fiber reinforced polymer composites, that have increasing demand in many applications such as aircraft and automotive industry, are usually exposed to different environmental conditions which may be harmful to them. The investigation of their environmental durability is critical for those applications. The objective of this study was to investigate the effects of temperature and moisture on durability of carbon fiber reinforced epoxy composites. For this purpose, 0/90° woven, plain unidirectional and non-crimp biaxial ±45 fabrics were used as reinforcement. The specimens were manufactured using vacuum resin infusion process to obtain relatively high fibre volume fraction ratios. The composites manufactured were exposed to cyclic aging conditions to simulate aircraft flight environment. Hygrothermal, high temperature and freezing conditions were used as in one cycle which was 12 hours long. Moisture absorption was determined by weighing the specimens at regular intervals as a function of aging cycles. Tensile and flexural tests were performed prior to aging and after 500, 1000 and 1500 hours aging. After the completion of aging cycles, the moisture content did not increase significantly due to presence of subzero and high temperatures in aging cycles. The mechanical test results revealed differences based on the fabric types used. It was found that the tensile strength and modulus values of woven composites increased after aging cycles as compared to those of unidirectional and biaxial composites. On the other hand, flexural properties decreased at the end of the aging cycles for the composites aged as test coupons.