Development of liquid body armor systems
Sıvı zırh sistemlerinin geliştirilmesi
- Tez No: 387162
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TANOĞLU, YRD. DOÇ. DR. HATİCE SEÇİL ARTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Vücut zırhları yüksek mukavemet, yüksek modül, düşük yoğunluk ve yüksek enerji absorbe edebilme gibi özelliklere sahip olan kumaşlardan oluşmaktadır. Yumuşak vücut zırhları 20-50 katlı kumaşlardan oluşmakta, sert zırhlar ise kumaş ile birlikte rijit metal/seramik levhalardan içermektedir. Geleneksel zırhların ağır, esnek olmayan özelliklerinin iyileştirilmesi amacıyla yumuşak vücut zırhlarına kayma ile kalınlaşan sıvıların (KKS) empreyne edilmesi ile sıvı zırh olarak adlandırılan yeni bir zırh konsepti ortaya çıkmıştır. Normal şartlar altında akışkan özellik gösteren KKSler, güçlü bir darbe ile katı davranış gösterebilme özelliğine bağlıdır. Bu çalışmanın amacı, KKSlerin kumaşlara empreyne edilmesi ile esnek, daha hafif ve balistik dayanımı yüksek vücut zırhlarının geliştirilmesidir. Bu tez çalışmasında, KKS üretimi için fumed silika ve kolloidal silika dolgu malzemeleri ve üç farklı moleküler ağırlıklı polietilen glikol (PEG) matriks malzemesi kullanılmıştır. KKSler partiküllerin PEG içerisinde ultrasonik teknikler dağıtılması ile elde edilmişlerdir. KKSlerin reolojik özellikleri reometre cihazı ile incelenmiştir., KKSlerin aramid fabrik ve ultra yüksek yoğunluklu PE (UHMWPE) keçelere empreyne edilmesi ile iki tipte kompozit üretilmiştir. Kompozitlerin statik ve dinamik batma dayanımları, esneklik ve balistik özellikleri test edilmiş ve ham kumaşlar ile kıyaslanmıştır. KKS lerin ve kompozitlerin mikroyapıları ve yüzey kaplama özellikleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) aracılığı ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Body armors consist of fabrics made of high performance fibers which are characterized by low density, high strength, high tenacity and high energy absorption. Soft body armors are produced with lamination of 20-50 layers of fabrics and hard body armors consist of ceramic/metal plates along with the fabric. However, these armors are bulky, heavy, non-flexible. In order to eliminate disadvantages of traditional armors, new armor concept has been come into use with impregnation of shear thickening fluids (STFs) onto soft body armors called as liquid body armors. STFs are used within the fabrics to improve the ballistic and stab resistances due to its flowable behavior under ordinary conditions and become a rigid solid when a strong impact is applied. Objective of this study is to develop flexible, lightweight and high protection level soft body armors with the impregnation of shear thickening fluids onto fabrics. In this study, for the production of STFs, colloidal and fumed silica nanoparticles were employed. As the carrier fluid polyethylene glycols (PEG) with three different molecular weights were used. The STFs were prepared by sonication of nanoparticles within the carrier fluid. The rheological behaviours of STFs were investigated using a rheometer. Two types of composites were fabricated by impregnating of STFs onto aramid and UHMWPE mat fabrics. The stab resistances (quasi-static and dynamic), flexibility and ballistic features of composites were tested and compared with neat fabrics. The microstructural surface coating features of STF and composites were also characterized by using scanning electron microscope (SEM).