Evsel atıksu arıtma tesisleri model çalışması
  1. Tez No: 38727
  2. Yazar: SEYFETTİN KESGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET YÜCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
öz Bu çalışmada bölgemizin şartlarına uygun bir kompakt arıtma tesisi modeli yapılarak, model tesisin evsel atık- suyu arıtma düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ekonomik ve işletilmesi kolay olmasına özen gösterilmiştir. Düzensiz yapılaşan Akdeniz sahilleri gözönü ne alınırsa, kıyı boyunca birçok tatil siteleri, turistik tesisler ve küçük yerleşim yerleri mevcuttur. Bunlar genelde sularını direk denize vermektedirler. Bu tip yerler için tek kademeli, çamur problemi olmayan kompakt arıtma tesisleri çıkış suyu standartlarını sağlamaktadır. Zayıf karekterli bölge atıksuları için bu tip küçük tesisler ekonomik olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to investigate removal efficiency of a model wastewater treatment plant which is designed for local conditions. In this design, special attention is paip for economy and easy manegement of the plant. On the mediterranij^ggui coastline/ there are many touristic places, summer h@uses etc. which were built irregularly. These settlements usually discharge their wastewater into the sea directly. Compact wastewater treatment plants could satisfy the desired effluent standard in such small settlements- Therefore this type of compact small plants could be used economicly for the district wastewater with weak character.