Bazı melemin türevlerinin bazlık sabitlerinin tayini
  1. Tez No: 38726
  2. Yazar: AZİZ GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAMİT BOZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
112 ÖZET Asit ve bazlar kantitatif tayinler için çok büyük bir önem taşırlar. Bir çözeltinin asitlik ve bazlığını kontrol etmek tepkime ortamı için can alıcı bir özelliktir. Genel olarak Kimyasal tepkimeleri asit-baz tepkimeleri olarak sınıflandırmak mümkündür (Manahan, 1986). Maddelerin asitlik ve bazlık derecelerine yapıları ve titrasyon ortamı için kullanılan çözücülerin büyük bir etkisi vardır. Titrasyon için uygun çözücüler seçmek suretiyle zayıf asitleri kuvvetli asit, zayıf bazları kuvvetli bazmış gibi davranmasını sağlamak mümkündür. Nötralleşme reaksiyonlarının istenilen yöne kaydırılması, titre edilecek asit yada baz için kullanılan çözücünün dielektrik sabitinin (D) büyüklüğü ile doğru, otoprotoliz sabitinin (Ko) büyüklüğü ile ters orantılıdır. Asit-baz nötralleşmesinde dönüm noktasının tesbit edilebilmesi için Ka/Ko veya KD/Ko oranın büyük olması gerekir. Sulu ortamda asitlik ve bazlık sabitleri 10~8 veya bundan daha büyük olan asit ve bazların titrasyonları sırasında dönüm noktaları rahatlıkla gözlenebilmesine karşın Ka ve KD'leri 10_8'den küçük olanlarınki ise gözlenememektedir. Bu tür asit ve bazlar için susuz çözücüler kullanılarak dönüm noktaları kolayca saptanmaktadır. Bu çalışmada bazı melamin türevleri susuz asetik asitte perklorik asitle titre edilerek bir ORİN marka iyonmetre ile pH ve Potansiyel (E) değerleri ölçüldü. Bu değerler ve dE/dV veya d2E/dV2 değerleri titrantın sarf edilen ml'si V'ye karşı grafiğe alındı. Bu grafiklerden dönüm noktasındaki kesin ml'si bulundu ve pH/ml grafiğinde yerine konarak bu değere karşılık gelen dönüm noktası pH'ı saptandı. Ayrıca dönüm noktasındaki titrant sarfiyatının yarısı alınarak yarı nötralizasyon noktası pH'ı saptandı. Titrantın yarı nötralizasyon hacmine karşılık gelen pH, bazın pKD değerine eşit olduğundan bu değerden yararlanarak maddelerin Kb değerleri tayin113 edildi. Tablo. 9'da Kb'lıkları tayin edilen melamin ve türevleri ve bazlık dereceleri verilmektedir. Tablo:9 Melamin ve türevlerinin Kb değerleri Madde adı Kb Melamin 2-Fenil melamin N2-Piperidin melamin N2,N4-Dimorfolin melamin N2,N4-Tetraetil melamin N2,N4-Dimorfolin-N6-Dimetil melamin N2,N4-Dipiperidin-N6-Dimetil melamin N2,N4-N6-Tripiperidin melamin N2,N4-N6-Trimorfolin melamin N2,N4-Dimorfolin-N6-Piperidin melamin N2,N4-Dimorfolin-N6-(N-Metil anilin) melamin N2,N4-Dipiperidin-N6-(N-Metil anilin) melamin N2,N4-Dipiperidin-N6-Metil melamin N2,N4-Dipiperidin-N6-Etil melamin N2,N4-Dipiperidin-N6-Dietil melamin N2,N4-Dianilin-N6-Piperidin melamin N2,N4-Dianilin-N6-Morfolin melamin N2,N4-N6-Hekzametil melamin N2,N4-Tetraetil-N6-Bütil melamin N2,N4-Dibütil-N6-Etil melamin Arıca bu çalışmada bazı aromatik bileşiklerin Kb, bazlık sabitleri susuz asetik asitli ortamda perklorik asitle tayin edildi(Tablo.lO).114 Tablo:10 Kb değerleri tayin edilen aromatik bileşikleri Madde adı Kb Anilin 1.49.10“6 Piridin 8.80.10”6 1,4-Fenilen diamin 2,65. 10“6 4-Nitro anilin 1,56.1 0”9 3-Amino fenol 1,16.1 O“6 N.N-Dietil anilin 7.48.10”6 1-Naftilarnin 9,86.10“7 4-Aminonaftalin sodyum sulfonat 3,96.1 0”7 4-Amino azobenzen 1,97.1 0“6 4-Amino fenol 1,46.1 0”6 Titrant olarak kullanılan susuz perklorik asiti hazırlamada gerekli olan asetik asit anhidrit, susuz sodyum asetat ve asetil klorürden çıkarak sentez edildi ve bu madde kullanılarak %70'lik perklorik asit içerisindeki %30'luk su giderildi. Çünkü su asetik asit anhidrit ile birleşerek asetik asite dönüşmektedir. Bazlık derecesi büyük olan aminlerin, s-Triazin halkasının elektron yoğunluğunu ve dolayısıyla bazlığını arttırdığı saptanmıştır. Böylece aminlerin bazlık derecesinin s-Triazin türevlerinin bazlığına etki ettiği gözlenmiştir. Alkil/aril amino gruplarının bazlığı fazla olduğu zaman melamin türevlerinin bazlık derecesi artmakta, az olduğu zaman düşmektedir.115 SUMMARY Acid and bases are very important in the quantitative analysis. The most important speciality is to control the basity or the acidity of a solution. Generally, the chemical reactions are classified as acid-base reactions(Manahan, 1986). The structure of the substance and the solvents which are used for titration medium affect the degree of the acidity and the basicity of the substances. It is possible to make the weak acid as strong acid and the weak base as strong base by selecting the suitable solvents for the titration. To shift the neutralization reactions to the direction is depended on amount of dielectric constant and reversed with the amount of autoprotolysis constant of the solvents which is used for acid or base that will be titrated. The ratio of Ka/Ko or KD/Ko must be big enough to observe end point of acid-base neutralization reactions. Ka of a weak monoprotic acid or Kb of a weak base should be at least 10“8 to enable titration of a 0,1 N solution of acid or base when Ka and Kb of acid and base is less than 10”8 it not enable to observe the end point of titration in aqueous solutions. In this case nonequeous solvents are used and the end point of reactions can be easily determined. In this study the solutions of some melamine derivatives dissolved in nonequeous acetic acid and simultaneously measured pH and potential (E) values of these solutions by an ORİON marked ionmeter. pH, E values and dE/dV or d2E/dV2 values versus volume of titrant (V) are ploted. The volume (ml) end point of the reactions is found from these curves. The pH of end point is calculated by this value in pH/ml curves. Also, pH value semi-neutralization point of titrant is determined using the half-volume of titrant at the end point. Since the volume belong to pH of semi-neutralization point of titrant and is equal to PKb of base Kb values are
Özet (Çeviri)
115 SUMMARY Acid and bases are very important in the quantitative analysis. The most important speciality is to control the basity or the acidity of a solution. Generally, the chemical reactions are classified as acid-base reactions(Manahan, 1986). The structure of the substance and the solvents which are used for titration medium affect the degree of the acidity and the basicity of the substances. It is possible to make the weak acid as strong acid and the weak base as strong base by selecting the suitable solvents for the titration. To shift the neutralization reactions to the direction is depended on amount of dielectric constant and reversed with the amount of autoprotolysis constant of the solvents which is used for acid or base that will be titrated. The ratio of Ka/Ko or KD/Ko must be big enough to observe end point of acid-base neutralization reactions. Ka of a weak monoprotic acid or Kb of a weak base should be at least 10“8 to enable titration of a 0,1 N solution of acid or base when Ka and Kb of acid and base is less than 10”8 it not enable to observe the end point of titration in aqueous solutions. In this case nonequeous solvents are used and the end point of reactions can be easily determined. In this study the solutions of some melamine derivatives dissolved in nonequeous acetic acid and simultaneously measured pH and potential (E) values of these solutions by an ORİON marked ionmeter. pH, E values and dE/dV or d2E/dV2 values versus volume of titrant (V) are ploted. The volume (ml) end point of the reactions is found from these curves. The pH of end point is calculated by this value in pH/ml curves. Also, pH value semi-neutralization point of titrant is determined using the half-volume of titrant at the end point. Since the volume belong to pH of semi-neutralization point of titrant and is equal to PKb of base Kb values are116 determined from these values. Kb values of melamine and their derivatives and degrees of basicity are given in table 9 Table:9 Kb values of melamine and its derivatives. Substance name Kb Melamine 2-Phenylmelamine N2-Piperidine melamine N2,N4-Dimorpholine melamine N2,N4-Tetraethyl melamine N2,N4-Dimorpholine-N6-Dimethylmelamine N2,N4-Dipiperidine-N6-Dimethylmelamine N2,N4-N6-Tripiperidinemelamine N2,N4-N6-Trimorpholine melamine N2,N4-Dimorpholin-N6-Piperidinemelamine N2,N4-DimorphoIine-N6-(N-Methylanilin)melamin N2,N4-Dipyperidine-N6-(N-Methylanilin)melamin N2,N4-Dipiperidine-N6-Methylmelamine N2,N4-Dipiperidine-N6-Ethylmelamine N2,N4-Dipiperidine-N6-Diethylmelamine N2,N4-Dianiline-N6-Piperidinemelamine N2,N4-Dianiline-N6-Morpholine melamine ?N2,N4-N6-Hekzamethyl melamine N2,N4-Tetraethyl-N6-Butylmelamine N2,N4-Dibütyl-N6-Ethylmelamine Also, in this study Kb basicity constants of aromatic compounds are determined by the titration with perchloric acid in nonequeous medium(Table 10).117 Table:10 The aromatic compounds whose determined the Kb constants. Structure Name Kb Aniline 1.49.10“6 Pyridine 8.80.10”6 4-Aminoaniline 2,65. 10“6 4-Nitroaniline 1.56.10”9 3-Aminophenol 1.16.10“6 N,N-Diethylaniline 7.48.10”6 1-Napthylamine 9,86. 10“7 4-Aminonapthylene sodium sulphonate 3,96.10”' 4-Aminoazobenzene 1.97.10'6 4-Aminophenol 1.46.10"6 The acetic acid anhydride for preparing nonequeous perchloric acid is synthesized from nonequeous sodium asetate and acetiyl chloride 30% percent of water in 70% perchloric acid is removed by using this substance. Because the water converts to acetic acid combined with acid acid anhyride. It is determined that the amine which has strong basicity degree increase the electron density and basicity of s-Triazine ring. Thus it is observed that the basicity degree of amine effects on the basicity degree of derivatives of s-Triazine. When the basicity of alkyl/aryl amine groups is strong the degree of basicity of melamine derivatives increases and when it is weak it decreases.