Enhanced layout-aware circuit/system synthesis
Seri̇m-farkındalıklı geli̇şmi̇ş devre/si̇stem sentezi̇
- Tez No: 387385
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez serim farkındalıklı tasarım döngüsüne uyumlu serim tanımlama dili LDS'yi sunmaktadır. LDS hibrit bir programlama dilidir ve hem ardışık hem de kısıt programlamayı desteklemektedir. Kısıt programlama kapasitesi sayesinde serim yerleşimlerini tutmakta kullanılan gösterimler LDS'de gösterilebilir. Bu sayede farklı gösterimler, LDS ile birleştirilebilir. Bu gösterimleri desteklemesi sayesinde LDS bir yerleşim aracı tarafından kolaylıkla sentezlenebilir. Bu dil ile statik ve dinamik serimler kolaylıkla oluşturulabilir. LDS dili, serim programlamada kullanılan diğer dillerle karşılaştırılmıştır. Bazı kod örnekleri verilerek LDS dilinin ardışık dillere üstünlüğü gösterilmiştir. LDS dilini kodlanmasının kolaylaştırmak için anahtar kelimeleri ve hataları vurgulayan tümleşik bir kod yazım ortamı geliştirilmiştir. Tecrübeli tasarımcılar çizdikleri serimlerden şablon çıkartmak için bir araç geliştirilmiştir ve örnek şablonlar oluşturulmuştur. Analog devre serimlerinin toplam alanın serimin yüksekliğinin ve genişliğinin konveks fonksiyonları olduğu gösterilmiştir. Serim alanını minimize etmek için konveks problemlerin art arda çözülmesine dayanan bir metot geliştirilmiştir. Bu metot LDS dili ile entegre edilerek esnek şablonların kodlanabilmesine imkan sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the layout description script (LDS) which is suitable to be used within a template synthesizing layout aware circuit synthesis loop. LDS is a hybrid programming language supporting both sequential and constraint programming capabilities. Through constraint programming, representations used in the layout optimizers may be converted to LDS which enables the integration of LDS with layout optimizers. The language allows to code not only static devices but also parametrized device generators. LDS is compared with available layout representations and code samples are given to highlight the superiority of LDS over sequential programming. An integrated development environment to code LDS, capable of keyword highlighting and syntax checking, is built and some screen shots are shared. A tool is coded to extract an LDS template from an expert drawn layout and sample templates and their instances are shown. A sequential convex programming based methodology is developed and used to minimize the layout area, which is shown to be a convex function of the layout width and height under realistic assumption. Thus, the area of an LDS template may be e_ciently minimized which increases the exibility of an LDS template.