A VLSI CAD environment SSLED symbolic-schematic-layout editor
Bir VLSI BDT ortamı SSLED sembolik-sematik-layout editörü
  1. Tez No: 13234
  2. Yazar: İLHAMİ H. TORUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT AŞKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
BİR VLSI BDT ORTAMI SSLED SEMBOLIK-SEMATIK-LAYOUT EDÎTORU Torunoglu Ilhami H. Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Müh. Böl., Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Murat AŞKAR 108 sayfa, Ocak 1991 ÖZET Hızla gelişen teknolojiler bir yonganın içine 256 milyon tranzistörün yerleş tirilmesine izin vermekte ve her iki yılda bir tranzistör sayısı ikiye katlanmaktadır. Bu derece karmaşık devrelerin tasarımında bilgisayarlardan yararlanılması kaçınıl mazdır. Bu tezde, VLSI tasarımlarının girişinin yapılabileceği, SSLED Sembolik- Sematik-Layout Editoru VLSI tasarım ortamı tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. SSLED ortamı 3-tuşlu mouse ve VGA grafik adaptörü ile donatılmış bir IBM PC uyumlu bilgisayar üzerinde çalışmaktadır. Yapılandırılmış tasarım metodolojileri olan tepeden-aşağı (top-down) ve dipten-yukarı(bottom-up) metodolojileri ortam tarafından desteklenmektedir. Sembolik ve Şematik editörleri tasarımcı tarafından tasarımın şematik gösteriminin girişinde kullanılmaktadır. Layout editörü ise tasarımın layout gösteriminin girişinde kullanılmaktadır. Tasarımda harcanan zamanın azaltılması için menü yönlendirmeli pencere temelli bir kullanıcı iletişimi ile kullanıcı ile etkileşim geliştirilmiş ve klavye kul lanımı azaltılmıştır. Başka sistemlerle iletişim şematik gösterimlerine HPGL/2 ile çıktısının alınması ve layout gösterimlerinin CİF 2.0 formatı ile hem okunup hemde çıktısının alınması ile sağlanmıştır. Anahtar Sözcükler : VLSI BDT yazılımları, BDT yazılımları, EBDT yazılımları Bilim dalı sayısal kodu : 609.01.02
Özet (Çeviri)
A VLSI CAD ENVIRONMENT SSLED SYMBOLIC-SCHEMATIC-LAYOUT EDITOR Torunoğlu Dhami H. Faculty of Engineering Dept. of Electrical and Electronics Eng., M.S. Thesis Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Murat AŞKAR 108 pages, January 1991 ABSTRACT The rapidly increasing technology allows to place more than 256 millions of transistors on a chip and it continues to double the number of transistors every two years. The use of computer aids is somehow inevitable in the design of circuits having that much complexity. In this thesis, a VLSI design environment named as SSLED, Symbolic-Sche matic-Layout EDitor, has been designed and implemented to capture VLSI de signs. The SSLED environment runs on an IBM compatible equipped with 3-button mouse and with a VGA color graphics adapter. The structured design methodologies, (i) top-down, and (ii)bottom-up meth odologies are supported by the environment. Two editors, symbolic and schematic editors, are used by designer to capture schematic representation of a design. The layout editor has been designated to capture the layout representation of a design. By means of a menu-driven window based user interface, interaction with human is enhanced and the keyboard usage is minimized to shorten the design time. The interface to the other systems are supported by outputting schematics in HPGL/2 format and by inputting/outputting the layouts in CTP 2.0 format. Keywords : VLSI CAD tools, VLSI Design tools, ECAD tools Science code : 609.01.02 IV