An analog template router based on layout description script (LDS)
LDS tabanlı analog şablon yönlendiricisi
- Tez No: 387389
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2014
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
Analog devre tasarım süreçlerindeki uzun tasarım-test döngüleri yüksek tasarım maliyetlerine yol açmaktadır. Analog tasarım otomasyon araçlarının kullanılmasıyla tasarım süreçlerinde harcanan zamanı azaltarak tasarım maliyetlerinin ve pazara giriş süresinin düşürülmesi amaçlanmaktadır. Şablona dayalı tasarım araçları, önceden depolanmış tasarım bilgilerini kullanarak hesaplama zamanını düşürmektedir. Bu özelliği, şablona dayalı tasarım araçlarını bir teknolojideki tasarımı başka teknolojilere aktarmak veya aynı teknolojide bir tasarım üzerinde ufak değişiklikler yapmak gibi uygulamalarda oldukça çekici kılmaktadır. Unutulmaz ve diğ. (2011) analog devreler için devre planı şablonları tanımlamada kullanılan LDS adında tanımsal bir dil sundular. Bu çalışmada çıktı olarak LDS sablonları için elektriksel bağlantı bilgisini üreten bir şablon yönlendirici tasarlanmıştır. Yönlendiricinin çıktısı da aynı zamanda LDS ifadelerinden oluşmaktadır ve esnek bir yapıdadır. Yönlendiricinin çıktısı olarak verilen bağlantı bilgisini kapsayan şablon ile örneklenen devre planının, devre elemanlarının ebatlarındaki değişimlere uyum sağlayabildiği gösterilmiştir. Bu sayede üretilen şablon, tasarım otomasyon araçları tarafından kapalı bir döngüde kullanılmaya uygundur. Çalışmada önerilen yönlendirici, aldığı girdinin ve çıktısının doğası gereği diğer yönlendiricilerden ayrılmaktadır. Girdi dosyası, devre elemanlarının sabit koordinatları yerine göreli yerleşim bilgisini içermektedir. Aynı şekilde çıktı bilgisi de elektriksel bağlantıların devre elemanlarının ebatlarındaki değişimlere uyum sağlayabilecek şekilde göreli yerleşimlerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Long design-test cycles in full-custom design process leads to high design costs in analog circuit design. The objective of design automation is to decrease the design cost and the time to market by reducing the time spent in the design process. Template-based tools have an advantage of requiring lower computational time by utilizing stored design knowledge. This property makes template based design techniques very appealing for some applications such as porting a design to different technologies or making minor changes on the design in the same technology. Unutulmaz et al. (2011) presented a declarative language to define layout templates for analog circuits, named Layout Description Script (LDS). In this study, a template router is proposed which outputs routing information for layout templates coded in LDS. The output of the router is flexible routing information also coded in LDS. It is shown that the layout instances created from the output template with routing information can adapt itself to the changes in the dimensions of the circuit elements. Therefore, the template can be used by design automation tools in a closed optimization loop. The router proposed in this thesis differs from the other routers by the nature of it's input and output. The input file holds the relative placement information of the circuit elements rather than providing fixed coordinates in the layout. Likewise, the output file consists of relative positions of the interconnect and is self-adapting for the variations in dimensions of the circuit elements.