Novel fault-tolerant distributed algorithms for approximate byzantine consensus
Yaklaşık Bizans onaylaşımı için hata toleranslı dağıtık özgun algoritmalar
- Tez No: 387388
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dağıtık ve çok etmenli sistemler alanında, hatalı düğümler içeren bir ağın onaylaşımı saglaması önemli bir problemdir. Belirli bir görevi yerine getirmesi istenen dağıtık bir sistem, bazı hatalı düğümlerinin olumsuz davranışlaırna karşı gürbüzlük göstermelidir. Bu hatalı düğümler aynı zamanda Bizans düğümleri olarak da bilinmektedir. Bu tezde, Yaklaşık Bizans onaylaşımını sağlamak için Ortalama-Seçimli-İndirgenmiş (OSI) hata toleranslı özgun bir algoritma önerilmistir. Algoritmanın başarımı için gerekli olan ilinge koşulunun, önceki sonuclarla kıyaslandığında, gevşetildiği gosterilmiştir. Literatürde yer alan sonuçların aksine, ağların senkronizasyonunun ve iletişim kanallarındaki gecikmenin varlığının bu koşulu değiştirmediği ispatlanmıştır. Daha sonra, önerilen hata toleranslı algoritma icin yakınsama hızı ve zamanı analizi gerceklestirilmiş ve sonuclar zamanla değişen ağlara genişletilmiştir. Bizans ağları için sunulan hata toleranslı algoritmaların birçogunda, ağdaki her bir düğümün, hatalı düğümlerin maksimum sayı, ft, bilgisine sahip olduğu kabulü yapılmaktadr. Ayrıca bu tezde, bu ön bilgiyi gerektirmeyen yeni bir algoritma ailesi önerilmis ve Bizans hatalarının varlığında performansları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Reaching consensus in a network which contains faulty nodes is a critical problem in the eld of distributed and multi-agent systems. A distributed system which intends to do a certain task needs to display robustness against adverse behavior of some of its faulty nodes, known also as Byzantine nodes. In this thesis, a novel Mean- Select-Reduced (MSR) fault tolerant algorithm is proposed for achieving Approximate Byzantine Consensus. It is shown that the topological condition required for the success of the algorithm is more relaxed compared to the previous results. In contrary to results that appeared in the literature, it is proved that synchronicity of networks and presence of delay on communication paths do not change this condition. Subsequently, the convergence rate and time analysis for the proposed fault-tolerant algorithm is carried out and the results are extended to time-varying networks. In most of the fault-tolerant algorithms that have been introduced for Byzantine networks, it is assumed that each node has knowledge of the maximum number of faulty nodes, ft, in the network. In this thesis, we also propose a new family of algorithms which do not require this a priori information and evaluate their performance facing Byzantine failures.