Dilatancy based calculation of lateral earth thrust and the locked-in stress concept
Yatay zemin etkisinin genleşim açısına bağlı hesaplanması ve kenetlenme gerilimi kavramı
- Tez No: 387411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER ÇİNİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Zeminle etkileşim içerisinde olan yapılara etkiyen yükler ve gerilmelerin hassas hesaplanması, geoteknik yapılarının tasarımında esastır. Bu nedenle, yatay gerilmelerin hesaplanmasının devam eden ¸calışmaların bir konusu olduğu için, düşey zemin gerilmelerinin hesaplanması açık bir görevdir. İstinat yapıları için klasik tasarım yöntemleri, aktif ve pasif toprak basınçları olarak adlandırılan nihai yatay toprak basınçlarını göz önüne alır. Geoteknik literatüründe açıkça belirtildiği üzere, istinat yapılarına uygulanan aktif ve pasif itkilerin büyüklüklerini dolguların mukavemeti ve göçme yüzeylerinin şekilleri kontrol eder. Bundan dolayı, bu çalışma aktif ve pasif zemin itkilerinin hesaplanması için hassas bir yöntem önermeye çalışmaktadır. Bu amaçla, aktif göçme yüzey geometrisinin hesaplanması için genleşim açısını kullanan yeni bir eşitlik (Altunbaş 2014), aktif toprak itkilerinin hesaplanması için dilim yönteminin içerisine katılmıştır. Önerilen yöntemin doğruluğu küçük ölçekli istinat duvarı modeli deneylerinden elde edilmiş sonuçlar kullanılarak kontrol edilmiştir. Ayni yaklaşım pasif zemin etkisi için tekrarlanır. Hesaplanan ve ölçülen sonuçlar arasındaki farklar ve farkların sebepleri teorik yönden karşılaştırılmıştır. Ayrıca, önerilen yöntemin pasif toprak itki hesaplamalarına uygulanması da değerlendirilmiştir. Zemin içerisinde elastik olarak biriken kalıcı normal gerilimler ve onların mukavemete etkisini göz önüne almak için, kenetlenme gerilimi olarak adlandırılan yeni bir kavram geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Precise calculation of the loads and stresses that are acting on structures that are interacting with soils is central to the design of geotechnical structures. Accordingly, calculation of vertical soil stresses is a straightforward task whereas computation of lateral stresses is a topic of ongoing research. Conventional design methods for retaining structures consider the ultimate lateral earth pressures, namely active and passive earth pressures. As it is clearly identified in geotechnical literature, strength of backfills and the shapes of the failures planes control the magnitudes of active and passive thrust on retaining structures. Accordingly, this study attempts to come up with a precise method for the calculation of active and passive earth thrusts. For this purpose, a new equation (Altunbaş 2014) that uses dilatancy angle for the calculation of the geometry of the active failure plane is incorporated into the method of slices for the computation of active earth thrust. Accuracy of the proposed method is checked using the results obtained from small-scale physical retaining wall model tests. The same approach is repeated for passive earth thrust. Differences between the computed and measured results are discussed and the reasons for the differences are discussed theoretically. A new concept called locked-in stresses is developed to consider elastically stored residual normal stresses in soil bodies and their influences strength.