Analysis of passengers' travel behaviors and attitudes towards the brt line in istanbul
İstanbuldaki metrobus hattı ile yolcuların seyahat davranışları ve metrobüs hattına karşı tutumlarının analizi
  1. Tez No: 387410
  2. Yazar: ONUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ILGİN GÖKASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Büyük şehirlerdeki hızlı nüfus artışı sonucunda hızlı, ekonomik, yüksek servis standartlarına sahip ve daha iyi tasarlanmış bir ulaşım modeli ihtiyacı doğmuş ve yetkililerin hızlı ve düşük bütçe ile yüksek performans gösterebilen bir sistem uygulamasını gerekli kılmıştır. Hızlı otobüs ulaşım sistemi en iyi şekilde uygulanılabilen taşıma sistemlerinden biri olarak tasarlanmıştır. Bu çalışma İstanbuldaki hızlı otobüs ulaşım sistemi hakkında kısaca bilgi vermekte ve yolcuların seyahat davranışlarını ve İstanbuldaki hızlı otobüs ulaşım sistemine karşı olan tutumlarını bir anket uygulaması kullanarak incelemektedir. Anket toplamda 252 kişiye uygulanmıştır. Verilerin analizine göre hızlı otobüs ulaşım sisteminin hizmet kalitesi yolcuların seyahat davranışlarını ve sisteme karşı olan tutumlarını istatiksel olarak önemli ölçüde etkilemektedir. Ankete katılanlar özellikle hızlı otobüs ulaşım sisteminin araç kapasitelerini yetersiz olarak değerlendirdiler ve sistemin kapasite değerlendirmesine 5 üzerinden ortalama 2.18 puan verdiler. Ankete katılanların yuzde 56'sı hızlı ulaşım sistemini sağladıgı hizmet kalitesinden ziyade sistemin hızı için tercih etmektedirler. Ankete katılan yolcuların sosyo-ekonomik karakterlerinin de hızlı otobüs sistemine karşı olan tutumları üzerinde önemli ölçüde etkisi olduğu sonucuna ulaşıldı. Düşük gelir grubundaki kişiler hızlı otobüs ulaşım sistemini daha yüksek oranda tercih etmektedirler. Bu çalışmaya konu olan özellikler, gelecekte hızlı otobüs ulaşım sistemi geliştirilirken göz önünde bulundurulabilir.
Özet (Çeviri)
Rapid increase in population of big cities resulted in a need for a better designed public transportation with higher service quality, which eventually urged authorities to implement fast and cost effective systems. Bus Rapid Transit ( BRT ) has been designed as one of the most feasible transport systems. This study gives a brief information about the BRT line in Istanbul and investigates the travel behaviors and attitudes of the riders towards the BRT line in Istanbul by conducting a questionnaire. The data collected from 252 respondents. The results demonstrated that the service quality of the BRT line has statistically significant effect on the passenger attitudes towards the BRT line. Respondents rated the BRT line capacity as insufficient. They rated the system on the average 2.18 points over 5 for the capacity sufficiency. 56% of the respondents prefer the BRT line rather for its speed than for the quality of the service provided by the BRT line. Also, the socio-economic characteristics have significant effects on attitudes towards the BRT line. The respondents in the low income levels use the BRT line more frequently than the respondents in higher income levels. The features studied can be considered when improving the BRT line in the future.